Lednová dohoda Volkswagenu s americkým ministerstvem spravedlnosti předpokládá, že automobilka provede reformu svých aktivit. Volkswagen nyní čeká tříleté zkušební období, během kterého bude na dodržování podmínek dohody dohlížet nezávislý kontrolor.

Soudce dnes formálně nařídil Volkswagenu zaplatit 2,8 miliardy dolarů za kriminální provinění. Dalších 1,5 miliardy dolarů automobilka podle dohody zaplatí v rámci civilního řízení.

Soudce rovněž vyzval německou vládu ke stíhání osob zodpovědných za skandál. Ve Spojených státech bylo v souvislosti s aférou obviněno sedm zaměstnanců VW, pět z nich je ale v Německu a jejich vydání je nepravděpodobné, napsala agentura AP.

"Je to velmi závažný a znepokojivý případ zahrnující ikonickou automobilku. Nemůžu prostě uvěřit, že se Volkswagen do takovéto situace dostal," řekl k celé kauze soudce Cox. "Koho tato firemní hamižnost nejvíce poškodila? Z mého pohledu to nejsou manažeři VW, kteří dostávají obrovské mzdy a vysoké bonusy. Vždycky jsou to obyčejní lidé," dodal. Podle agentury AP tak poukazoval na kupce automobilů a na dělníky Volkswagenu, kteří by v budoucnosti mohli vydělávat méně peněz.

Soudce dnes nicméně odmítl požadavek dodatečného odškodnění pro majitele vozů, které umožňují manipulovat s testy emisí. Zástupci Volkswagenu i ministerstva spravedlnosti upozorňovali, že dohodnuté odškodné je už teď velmi rozsáhlé.

Hlavní právní zástupce automobilky Manfred Döss dnes uvedl, že firma "hluboce lituje svého chování, které k této kauze vedlo". "Prostě a jednoduše, bylo to špatné," dodal.

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) předloni v září Volkswagen obvinila, že do vozů s naftovým motorem instaloval software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty oxidů dusíku. Volkswagen následně přiznal, že software po celém světě instaloval do asi 11 milionů naftových aut. Skandál se týká i zhruba 1,2 milionu vozů Škoda Auto.

Ve Spojených státech skandál zahrnuje skoro 600.000 aut. Dřívější dohody v USA mimo jiné předpokládají, že tamní majitelé problematických vozů obdrží od Volkswagenu odškodné až 10.000 dolarů (zhruba čtvrt milionu Kč). Automobilka ale odmítá výzvy, aby podobným způsobem odškodnila i zákazníky v Evropě, kde se skandál týká zhruba 8,5 milionu automobilů.

Volkswagen je největší automobilkou v Evropě. Loni navíc vystřídal japonského konkurenta Toyota v čele světového automobilového trhu, když navzdory skandálu s měřením emisí zvýšil globální prodej o téměř čtyři procenta na rekordních 10,3 milionu vozů.