"Vzhledem k tomu, že tato změna v promíjení pokut u kontrolních hlášení byla očekávána, ukládání pokut jsme do doby účinnosti novely pozastavili. Tisícikorunová pokuta nebyla uložena žádná, co se týká těch vyšších pokut, byly uloženy jen čtyři," uvedl generální ředitel Finanční správy Martin Janeček. Zároveň upozornil, že v budoucnu již Finanční správa k dříve vzniklému porušení už nebude přihlížet.

Finanční správa vydá v nejbližší době metodický pokyn, který sjednotí pravidla a podmínky, za kterých bude možno plně nebo částečně prominout výši uložených pokut.

Sankci 10.000 korun musejí zaplatit podnikatelé za pozdní dodání kontrolního hlášení v náhradní lhůtě na základě výzvy úřadu. Pokuta 30.000 korun hrozí plátcům, kteří nevyhověli výzvě úřadu na změnu, doplnění nebo potvrzení údajů v hlášení. Postih 50.000 korun hrozí firmě, která by kontrolní hlášení nepodala ani v náhradní lhůtě.

Celkově se kontrolní hlášení týká zhruba 500.000 poplatníků. Existuje i pokuta 500.000 korun v případech, kdy plátce závažně ztěžuje nebo maří správu daní.

Kontrolní hlášení k DPH účinné od letoška jsou jedním z nástrojů, které mají zabránit daňovým únikům. Firmy musí podávat kontrolní hlášení každý měsíc. Pro fyzické osoby, které jsou plátci DPH, je lhůta pro kontrolní hlášení závislá na lhůtě přiznání u daně z přidané hodnoty. Fyzické osoby mohou přiznání podávat měsíčně nebo čtvrtletně.

Novela je součástí tzv. celního balíčku, který se dnešním dnem stal součástí platného práva vyhlášením ve sbírce zákonů.