Britové se v červnovém hlasování rozhodli pro vystoupení z EU, což podle Hammonda způsobilo "globální zklamání". "My teď musíme pokračovat způsobem, který v krátkodobém výhledu minimalizuje ekonomické dopady na britskou ekonomiku a maximalizuje užitek v dlouhodobém horizontu," citoval ministra zpravodajský server BBC.

Čínská média tento měsíc uvedla, že tamní ministerstvo obchodu chce mít dohodu o volném obchodu s Británií. Hammond nyní řekl, že Británie má také zájem.

Podle BBC to bude poprvé, kdy se Londýn pustí do tak významných jednání s druhou největší ekonomikou světa. Britové by mohli usnadnit přístup čínského zboží a investic do Británie, Čína by na oplátku snížila obchodní překážky pro britské zboží a firmy ze sektoru služeb, jako je bankovnictví nebo pojišťovnictví.

Hammond řekl, že mezi Británií a Čínou existuje strategické partnerství a výrazně se zvýšila vzájemná obchodní výměna. Jako člen Evropské unie ale podle něj Británie dál jít nemůže. "Až vystoupíme z Evropské unie, budeme chtít bezpochyby na obou stranách ten vztah stmelit vhodným bilaterálním způsobem do pevnější struktury," poznamenal také. Zahájit rozhovory o nové dohodě by podle něj bylo "určitě vhodné" už v nejbližších letech.

Čína předloni v Británii investovala více než pět miliard liber (161,9 miliardy Kč).