"Vláda musí zajistit fiskální důvěryhodnost, takže budeme k rozpočtu přistupovat nadále přísně. Musíme být ale realističtí v možnosti dosáhnout přebytku do konce tohoto desetiletí," prohlásil Osborne.

Ještě před referendem mnozí ekonomové zpochybňovali, že Osborne dokáže sestavit přebytkový rozpočet, neboť by si to vyžádalo další výdajové škrty a zvýšení daní.

Stínový ministr financí John McDonnell z opoziční Labouristické strany dnešní Osborneovo prohlášení uvítal. "Referendum z minulého čtvrtka bohužel jen urychlilo to, co bylo nevyhnutelné," citovala jej britská média.

Podle ekonoma Martina Becka z výzkumné skupiny EY Item Club by menší tlak na dosažení rozpočtového přebytku mohl pomoci zmírnit dopady takzvaného brexitu na britskou ekonomiku. "V době ekonomické nejistoty je to vítaný krok. Dosažení přebytku by se na několik let stalo brzdou hospodářské aktivity," uvedl Beck.

Server BBC poznamenal, že britská vláda si nyní bude zřejmě více půjčovat, aby se vyhnula rozpočtovým škrtům či zvyšování daní. "Problémem samozřejmě je, že půjčovat si nelze donekonečna," upozornil šéf Institutu pro rozpočtová studia (IFS) Paul Johnson. Británie tak podle něj za vyšší půjčky v příštích letech nakonec bude muset zaplatit delším obdobím úsporných opatření.