"Vzpomínám na to, jak tato kauza vznikla. Firma, která 80 let zpracovává výbušniny a vyrábí munici, se dostala do problémů zčásti díky špatné legislativě a zčásti díky aktivitě několika vysokých důstojníků (policie). Bohužel, člověk se potom se smutkem dozvídá, že ta (jejich) činnost byla nezákonná a předběžná opatření trpěla vážnými právními vadami," uvedl Moravec.

Granáty s prošlou záruční dobou patří její dceřiné společnosti Pyro-Technology, která je v likvidaci. Firma je vykoupila od české armády, aby je zneškodnila, případně repasovala opět na funkční použitelné zbraně. Podle policie je ale společnost špatně skladovala, kritika se týkala samotných skladů i jejich střežení.

Firma ale pochybení odmítla. RPG byly podle ní skladovány v souladu se zdravým rozumem i s platnou legislativou. Policie vedla proti Pyro-Technology v této věci správní řízení, které je neveřejné. Firmě hrozila pokuta až jeden milion korun, mohla se ale odvolat k ministerstvu vnitra. Podle Moravce právě ministerstvo rozhodnutí policie na konci loňského roku zrušilo.

Ze skladu soukromé firmy v Drhovicích u Tábora pak od poloviny února začaly jezdit kamiony s nákladem protitankových granátů do Bojkovic. Poslední munice dorazila za doprovodu policejních vozidel dnes. "Vozili jsme to pomalu, dva kamiony týdně. Všechno bylo bedlivě kontrolováno," popsal Moravec. Sklady v Bojkovicích podle něj kromě vylepšení bezpečnostních prvků dveří nebyly nijak upraveny.

Odvozem munice vznikly holdingu škody. Podle Moravce to poškodilo reputaci firmy. "Zpráva se objevila třeba i na ruských serverech," řekl Moravec a dodal, že skupině vznikly škody možná i za desítky milionů Kč. Pyro-Technology přišla o některé zakázky a také nemohla pokračovat její likvidace. Zajištěný majetek měl podle dřívějšího vyjádření firmy účetní hodnotu asi 43,5 milionu korun. Na dotaz ČTK, zda bude společnost požadovat náhradu škody, Moravec uvedl, že o dalším postupu bude firma teprve rozhodovat.

Zbrojní výrobu od Pyro-Technology převzala Zeveta Ammunition, jejíž loňský obrat činil 56,6 milionu korun a zisk asi 4,7 milionu Kč. Vedle výroby modernizovaných RPG 75 patří mezi její hlavní výrobky klamné cíle pro použití leteckých sil. Do skupiny Zeveta Bojkovice, která zaměstnává asi 350 lidí, patří také strojírenská firma Zeveta Machinery.

Jádrem její produkce jsou lisované a obráběné součásti do nákladních automobilů, střižné a lisovací stroje. Prakticky všechny výrobky jdou podobně jako u Zevety Ammunition na zahraniční trhy. Zeveta Machinery měla loni obrat 485,7 milionu korun a zisk 10,1 milionu Kč.

Zbrojní a strojírenská výroba v Bojkovicích má 80 let dlouhou tradici. Současná akciová společnost Zeveta Bojkovice vznikla v roce 1998. Později přešla na holdingové uspořádání.