"Jedná se o malou úpravu podmínek splácení dluhu. Mohla by být úvodem k zásadní restrukturalizaci řeckého dluhu, jak delší dobu požaduje Mezinárodní měnový fond," citovala Statchakise agentura DPA.

List rovněž s odvoláním na vládní zdroje napsal, že Řecko mělo pro případ, že by bylo donuceno věřiteli k bankrotu, záložní plán, který počítal mimo jiné se znárodňováním a vyšetřováním podezření z korupce, která se měla zaměřit na německé společnosti. V plánu bylo mimo jiné znárodnění herního monopolu OPAP, který byl zprivatizován v roce 2013 česko-řeckou skupinou Emma Delta vedenou investorem Jiřím Šmejcem a řeckým podnikatelem Jorgosem Melisanidisem. Podíl 44,7 procenta ve společnost Emma Delta má nyní také česká investiční skupina KKCG.

Vyšetřování možné korupce se mělo podle zprávy zveřejněné na serveru Yahoo zaměřit na všechny prominentní německé firmy aktivní v Řecku, včetně firem Siemens, Lidl, Allianz, MAN a Hochtief.

Řecká vláda se ke zprávě odmítla vyjádřit. Premiér Alexis Tsipras v pátek v parlamentu uvedl, že pověřil tehdejšího ministra financí Janise Varufakise přípravou záložního plánu pro případ, že by Řecko bylo nuceno opustit eurozónu. Bližší detaily však neposkytl.

Zástupci mezinárodních věřitelských institucí v pátek v Aténách jednali s řeckým ministrem financí Euklidisem Tsakalotosem o konkrétní podobě třetího záchranného balíku pro zadlužené Řecko. Byla to první podobná schůzku na vysoké úrovni, dosud se věřitelé scházeli jen s níže postavenými úředníky, s nimiž řešili například reformu daňového systému.

Atény se nedávno dohodly s eurozónou na zahájení rozhovorů o třetím záchranném programu v objemu až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč) za předpokladu schválení řady reforem. Minulý týden odhlasoval druhý balík reformních opatření řecký parlament, čímž se otevřela cesta k vyjednávání s věřiteli. Rozhovory by měly být uzavřeny do 20. srpna, kdy musí Řecko splatit dluh zhruba 3,4 miliardy eur Evropské centrální bance (ECB).