Podle ministerstva průmyslu (MPO), které novelu připravilo, by ale byl postup navrhovaný svazem v rozporu s loňským usnesením vlády, které s navýšením příjmů státního rozpočtu z poplatků počítá. Novelou se ministři zabývali již v březnu, kdy její projednávání odložili. Odklad iniciovala KDU-ČSL. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) tehdy novinářům řekl, že podle lidovců existuje prostor pro zvýšení poplatků na vyšší částku. Podle mluvčího ministerstva průmyslu Františka Kotrby ale od března v materiálu žádné zásadní změny nenastaly, návrh byl pouze doplněn o ustanovení, které umožňuje čerpat peníze z části výnosu úhrad z vydobytých nerostů také ministerstvu práce a sociálních věcí.

Změna má přinést do státní pokladny o 427 milionů korun více než v roce 2013, na příjmy rozpočtů obcí má mít neutrální dopad, protože samotný poplatek má být vyšší. V předloňském roce získaly obce z poplatků zhruba 450 milionů korun a státní rozpočet 150 milionů korun. Ze samotné těžby hnědého uhlí šlo obcím asi 200 milionů Kč a státu 66 milionů korun.

MPO už dříve oznámilo, že samotná výše těžebních poplatků se nově nebude určovat horním zákonem, ale vládním nařízením. Výše úhrady bude vypočítávána jako součin množství vytěženého nerostu a sazby pro jednotlivé druhy nerostů. Podle MPO je důvodem změny mimo jiné možnost pružné reakce na aktuální ekonomickou situaci. Nyní těžaři odvádějí 1,5 procenta z tržní ceny uhlí. Novou výší poplatků se dnes vláda nezabývala.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) také doplnil, že aktuální návrh nepočítá s takzvaným kompenzačním fondem. "Účelové vázání 200 milionů na řešení sociálních problémů tam není. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) s tím nesouhlasil, tak jsme se nakonec dohodli, že tato část tam nebude," uvedl Mládek.

Novela počítá i se zvýšením úhrady z dobývacích prostor s povolenou těžbou na 1000 Kč za jeden hektar za rok. Příjem z těchto úhrad má nadále v plném rozsahu patřit obcím. Ministerstvo slibuje, že obce díky tomu získají ročně namísto 14 milionů až 100 milionů korun.

Poplatky dostávají pouze obce, jejichž území jsou těžbou dotčena.