"V tuto chvíli máme potvrzenu stejnou závadu u pěti eskalátorů od firmy Kone. V tomto ohledu musím říci, že jsem skutečně znepokojen rozsahem poškození," uvedl generální ředitel dopravního podniku Jaroslav Ďuriš. Podle firmy Kone závadu způsobila chybná součástka uvnitř pohonu. Jde o ojedinělou situaci a podle prohlášení Kone, které má ČTK k dispozici, se závada nevyskytuje u žádných dalších eskalátorů v metru či na jiných místech v ČR.

Pětice vadných schodů je ve stanici Můstek na lince metra B, kde je dohromady deset eskalátorů. Na stanici Staroměstská prověrka stejného typu schodů chybu neodhalila.

Na konci listopadu se jedny pohyblivé schody na Můstku prudce zastavily, a poté rozjely opačným směrem. Při pádech cestujících se zranily tři ženy. Dopravní podnik potom začal prověřovat eskalátory od firmy Kone.

Kdy budou provedeny opravy a jak dlouho mohou trvat, zatím není podle mluvčího podniku jasné. "Firma Kone stále nedodala požadovanou dokumentaci včetně výkresů a výpočtů. Na těchto podkladech bude stát i další šetření," sdělil. Šéf dopravního podniku ale uvedl, že minimální doba nutná pro výměnu vadných součástí je asi dva týdny. Firma Kone uvedla, že je schopna zprovoznit eskalátory na Můstku v co nejkratším možném termínu.

Kromě eskalátorů na Můstku a Staroměstské jsou schody tohoto typu i v dalších stanicích a prověrky pokračují. Společnost KONE dodala pražskému metru celkem 12 eskalátorů, poslední z nich v roce 2007. Od roku 2011 nemá žádné eskalátory v pražském metru v servisní péči.