Recenze: Kaziměsti – více než slibný debut aneb když se urban fantasy povede

Recenze: Kaziměsti – více než slibný debut aneb když se urban fantasy povede
Autor: Dagmar Čechová - 
20. 10. 2017
08:45

Martin Bečan je mladý český autor, jehož románový debut se právě dostal na pulty knihkupectví. Kaziměsti zaujmou už neuvěřitelně barevnou obálkou, čtenáře o nápaditosti knihy pak přesvědčí i anotace. Jedinečný příběh ve stylu Michala Ajvaze nadchne každého milovníka fantasy.

Když před Lazarem, Cesmínem, Parmicí a Zimou projede tramvaj s číslem nula a zajede do úzké uličky, o které by čtveřice kamarádů přísahala, že tam nikdy nebyla, ještě netuší, jaké dobrodružství je čeká. Objevili totiž Součtvrtí – městskou čtvrť, kterou vidí jen vyvolení šťastlivci. Zde brzy pochopí, že divné a nezvyklé jsou dva přívlastky, které se tu dají aplikovat snad na všechno.

Okouzlení studenti se nastěhují na Podivnou ulici a brzy zapadnou mezi ostatní obyvatele. Jenže ať už tu je život jakkoliv fantaskní, ve městě se začíná dít něco zvláštního. Brzo čtyři kamarádi zjišťují, že město umírá a podivnou nemoc, která ho napadla, je potřeba zničit.

Martin Bečan se ve svém debutu rozhodně nedržel zkrátka. Jeho popisy Součtvrtí a podivností v něm jsou tak neuvěřitelné, až člověka začne mrzet, jak je náš svět šedivý. Představivost se autorovi rozhodně nedá upřít.

Jedinou vadou na kráse celé knihy je tak trošku jednoduchý příběh, což by ovšem nebyl až takový problém – ve spojení s rozsáhlým popisem jednotlivých zvláštností v Součtvrtí by epický děj mohl kazit dojem z knihy jako takové. Trošku víc to skřípe s postavami, které jsou mírně řečeno až příliš naivní a předvídatelné. Do děje to ovšem skvěle zapadá.

Kaziměsti připomínají skvělé dílo Michala Ajvaze Druhé město – i zde ústřední postava objevuje tajuplnou část Prahy, kde se dějí podivné věci. Bečan ale nápad pojal v jiném duchu a svou vizi dotáhl k větší šílenosti, ovšem bez ztráty smyslu.

Ačkoliv se v knize objevují věci, které se autorovi dají vytknout a rozhodně nepůjde o knihu, která sedne každému, Bečanovi se jeho románovým debutem povedla patrně nejlepší domácí fantasy za poslední dobu.


Kaziměsti

Martin Bečan

nakladatelství Fragment, 2017

256 stran

Hodnocení: 100 %

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa