Nový Lego film je drzou poctou ninjům a parodií arcipadouchů

720p360p
Autor: Martin Valeš - 
22. 9. 2017
11:30

Lego už zdaleka není jen stavebnicí pro děti, objevují se spousty videoher, mobilních aplikací a také už třetí celovečerní snímek. Firma nezastírá, že to je jedna velká reklama na kostičky, přesto je i Lego Ninjago film znamenitě natočená podívaná. A má co nabídnout i rodičům.

Lego příběh (2014) se jako první film točil hlavně kolem stavění, druhý Lego Batman film (z jara 2017) by byl nápaditou parodií na slavný komiks, i kdyby nebyl z kostiček. Třetí celovečerní snímek je poctou všem příběhům o asijských bojových uměních.

V takových příbězích nesmí chybět moudrý a přísný guru, který netrpělivým žákům vysvětlí, že nejdůležitější nejsou chvaty a kopy, ale klidná mysl a tak dále. Aby to mělo váhu, angažovalo Lego toho nejlepšího z oboru: Jackieho Chana. Ten dabuje kostičkovou verzi mistra Wu, zároveň hraje jeho živý protějšek v dalším žánrovém klišé, záhadném asijském vetešnictví, a do třetice je podepsaný pod choreografiemi bojových scén. Sice mají legáčci podstatně méně kloubů než živí lidé, přesto je údajně animovali podle reality.

Film navazuje na stejnojmenný seriál, který postupně představuje mladistvé ninji a jejich zaučování i boj s úhlavním padouchem Garmadonem. To se neopakuje, místo toho skočíme rovnou do děje – k očekávanému x-tému arcilotrovu útoku na město. Bleskově nám vše představí zpravodajský pořad Dobré ráno, Ninjago (v originálu moderátory mluví skutečné hvězdy pořadu Good Morning, America). Kdo zná seriál, neotravují ho rekapitulace, neznalí dostanou důležité informace v pár záběrech.

Zatímco klaďasové jsou klasika z ninja filmů, záporák je zase přestřelenou směskou padouchů jako Darth Vader z Hvězdných válek či zástupu nepřátel Jamese Bonda. A snad i Donalda Trumpa? Vlastně se Garmadon a jeho korporace se sídlem v sopce a všehoschopným týmem vědátorů nejvíc podobá Dr. Zlounovi z bondovské parodie Austin Powers.

Posedlost žraloky s lasery (že by i odkaz na kultovní béčka Žraločí tornádo?) či obřími roboty, nemilosrdným vyhazováním generálů… a také nevyřešeným rodinným traumatem. Synem, kterého opustil v kolébce, je totiž jeden z ninjů: takže tady máme třetí pilíř příběhu, legrace ze všech hořkosladkých filmů o vztazích otec–syn.

Je to film primárně pro děti, ale tvůrci si – stejně jako v předchozích dvou – dali zatraceně záležet, aby se bavili i jejich rodiče. Nebo dokonce dospělí, co přijdou sami. Některé vtípky jsou bleskovými odkazy na nejrůznější populární kulturu, které odhalíte až po několikerém zhlédnutí. Pár se jich určitě ztratilo dabingem, ale aspoň jeden – na Andreje Babiše – takto přibyl.

Další gagy jsou vyloženě dětinské, mnohdy očekávané – ale nikdy blbé nebo nucené, všechno zapadá – jak ty kostičky stavebnice. À propos, film je takřka celý „postavený“ z lega, jen tu a tam sem něco propadne z reálného světa, obvykle pro další komický efekt. Koho jen trochu aspoň v dětství bavily barevné skládačky, tady se může k fantazii vrátit. Ožívá tu přelidněné asijské velkoměsto budoucnosti s milionem detailů, ale hlavně monstrózní bitevní stroje. Takové zvukové efekty prostě stavebnice nikdy neměla.

Lego Ninjago film

Režie: Charlie Bean, Paul Fisher, Bob Logan

Distribuce: Warner Bros

Délka: 101 minut

Hodnocení: 75 %

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa