Recenze: Nové Pompeje jsou napínavou cestou časem i akcí

Originální debut anglického spisovatele Daniela Godfreye Nové Pompeje
Autor: Ivan D. Hladík - 
16. 6. 2017
12:00

Originální variace na téma cestování v čase s příchutí historie, napětí a nebezpečí, které číhá na ty, kdo nebyli vyvoleni. I to je románový debut anglického spisovatele Daniela Godfreye, který nevěřil, že Nové Pompeje vyjdou.

V závodech o kontrolu nad obnovitelnými zdroji energie se jedna z obřích energetických společností dostane ke kontroverzní technologii, jejíž podstatou je schopnost přenášet hmotu z daleké minulosti. Jejím největším tajemstvím se stanou Nové Pompeje, replika starověkého města plná Římanů, kteří byli těsně před výbuchem sopky přeneseni v čase.

Nový historický poradce společnosti Nick Houghton nemá ani ponětí o tom, proč zaměstnali právě jeho. Je nadšený z toho, že u této firmy může pracovat. Ale to trvá jen do chvíle, než ho začnou zneklidňovat okolnosti kolem odchodu jeho předchůdce. Pak si uvědomí, že jeho zaměstnavatelé mají ještě více tajemství, než si myslí i konspirační teoretici s nejbujnější fantazií. Obyvatelé teď už Nových Pompejí jsou totiž chytřejší, než si kdokoli myslel...

Přečtěte si ukázku z knihy:

Nové Pompeje – Daniel Godfrey

Sám autor s úsměvem vzpomíná na to, že jeho prvotina Nové Pompeje vlastně vyšla náhodou. „Vlastně jsem ani nevěřil, že kniha vyjde,“ prozradil Daniel Godfrey. „Napsal jsem několik věcí, které nevyšly. Pak jsem se jen tak pro zábavu pustil do Nových Pompejí a nabídl je. Člověk, který se pak stal mým agentem, jednou vyhrabal rukopis z hromady na svém stole a naštěstí ho přesvědčil.“ Za tuhle náhodu mohou být čtenáři vděčni, ačkoliv je rozdělí... Nové Pompeje totiž nejsou takové to příjemně odpočinkové čtení. Ukrývají poměrně složitý příběh, jak už to u knih o cestování v čase bývá.

Zápletka knihy i přes oblíbený prvek onoho cestování v čase zůstává originální. S hlavním hrdinou Nickem se po pár stranách sžijete poměrně snadno, a když si zvyknete na styl Godfreyho vyprávění, příjemné tempo i napětí knihy si užijete. Až tradičními seriálovými střihy udržuje čtenáře v očekávání dalších okamžiků a pokračování, které se však najednou zvrtne v možná až příliš rychlý závěr. V podstatě jde o komorní drama o několika málo postavách, ale to je na knize pozitivní. Neutápí čtenáře v dlouhých a komplikovaných vyprávěních, nepředkládá složité situace – a když, všechny vzápětí nenásilně vysvětluje. Jen tak na okraj čtenáři odhalí život a kulturu Římanů, barvitě si pohrává s myšlenkami, které jsou na pomezí sci-fi a fantasy. Po Nových Pompejích rozhodně stojí za to sáhnout. Budou bavit jak milovníky akčních žánrů, tak historiky. Pro ty, kdo budou prahnout po pokračování, dobrá zpráva na závěr: „Historie je tak zajímavá a inspirativní! Je z čeho vybírat a myslím, že Nick bude mít ještě spoustu práce,“ slibuje autor.

Pusťte si upoutávku na knihu:

Video Originální variace na téma cestování v čase s příchutí historie, napětí a nebezpečí... • Trailer knihy Nové Pompeje - Omega
720p 360p

Autor knihy Daniel Godfrey vystudoval geografii na Emmanuel College v Cambridgi a vlastní titul doktor věd v oboru dopravního plánování. Píše a publikuje povídky v My Weekly a Writers' Forum a je vášnivým čtenářem žánru sci-fi a historické fiction. Jeho debutový thriller Nové Pompeje získal velkou pozornost a prestižní Financial Times jej zařadily mezi nejlepší knihy roku 2016. V roce 2017 vyjde jeho druhá kniha Empire of Time. Žije v Derbyshire.


Daniel Godfrey

Nové Pompeje

nakladatelství Omega, 2017

472 stran

Hodnocení: 85 %

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa