Odborníci získali DNA Boženy Němcové. Chtějí vystopovat její původ

Autor: ČTK - 
4. 2. 2017
11:23

Týmu odborníků se podařilo po dvouletém výzkumu získat mitochondriální DNA spisovatelky Boženy Němcové, mohlo by to pomoci při vyjasnění jejího původu. Uvedl to člen týmu a ředitel Muzea Boženy Němcové v České Skalici Milan Horký.

My jsme zatím udělali krok číslo jedna. Ověřili jsme si, že ten genetický materiál, který máme, jsou opravdu vlasy příbuzných. Předpokládám, že jsme vyvrátili pochybnost, že by snad šlo o nějaký podvrh,“ řekl Horký. Odborníci zkoumali vzorky vlasů spisovatelky a jejího syna Hynka, které jsou uložené v českoskalickém muzeu.

Prameny vlasů Boženy Němcové pocházejí z roku 1862 a byly zřejmě ustřiženy po jejím úmrtí, Hynkovy vlasy rodina Němcových uchovávala jako vzpomínku na předčasně zesnulého syna. V roce 1919 se oba tyto prameny vlasů dostaly do majetku Muzea Boženy Němcové v České Skalici prostřednictvím dcery Dory.

Podle Horkého by dalším krokem mohlo být pátrání ať už v linii oficiální, či alternativních. Odborníci by museli podle Horkého vytipovat příbuzenskou linii a najít u ní přímé ženské potomky.

Božena Němcová, která je považovaná za zakladatelku novodobé české prózy, se narodila zřejmě 4. února 1820 ve Vídni a zemřela 21. ledna 1862 v Praze. Datum narození zpochybňují školní matriky, podle kterých se narodila v roce 1817 či 1818. Někteří badatelé tvrdí, že Němcová mohla být šlechtického původu a pocházet z rodinného okolí vévodkyně Kateřiny Zaháňské. Jejím nejslavnějším dílem je kniha Babička, jde o vyprávění o moudré, milované a vnoučaty obklopené stařence, k níž chodí pro radu rodina i sousedé, staří i mladí. Kromě zidealizovaného pohledu do vlastního dětství líčí Němcová v Babičce i řadu venkovských lidových zvyků.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
Bystrozraky ( 4. února 2017 13:05 )

To by mohlo být velice zajímavé a konečně by to ukončilo nekonečné dohady o jejím původu. Divím se, že vnučka po Masarykovi s něčím podobným nesouhlasí. Přece hlavně Masaryk razil heslo "Pravda vítězí!" Přece nemůžeme žít dál v omylech. Nebo ano? Lidé chtějí pohádky?

xyxy ( 4. února 2017 12:46 )

Tak by to chtělo ještě získat DNA Dorothey Talleyrandové, sestry kněžny Záháňské, porovnat je a bude zase o něco jasněji. Myslím, že tohle je nepravděpodobnější matka B. Němcové.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa