Co se stane, když to všechno praskne. Když tvor, který ani není z tohoto světa, obrátí všechny zažité pořádky vzhůru nohama. Jednak proto, že nemá to, co všichni ostatní. To, co má být důkazem, že není nestvůrou. Hlavní hrdinka Hirka se na prahu vstupu do světa dospělých dozvídá fakt, že ocas nejen nemá, ale nikdy ani neměla.

Ten je přitom symbolem rasy obývající tento svět. Bez něj je pro všechny strašákem. Do svých patnácti ale stejně jako ostatní věří, že jí ho jako nemluvněti ukousli vlci. Báchorku si ale vymyslel Hirčin nevlastní otec, aby dítě zachránil. Strach místních z neznámého totiž hraničí s fanatismem.

Hirce ale na druhou stranu také něco přebývá, je to odvaha a smysl pro spravedlnost. Ctnosti, které paralelně se světem čtenáře nejsou samozřejmostí. Společně se svým kamarádem z dětství se pak postará o pořádný poprask, když obstará důkazy o tom, že víra celého světa, který zná, stojí na lžích.

Autorka knihy Siri Pettersenová je norskou spisovatelkou a dříve se věnovala komiksům. Za první díl trilogie Havraní kruhy si vysloužila cenu za nejlepší norskou fantasy a sci-fi knihu roku 2014. Ódinovo dítě bylo nominováno i na Cenu norského ministerstva kultury pro debutanty, Cenu knižních blogerů a Cenu knihkupců (jako vůbec první fantasy titul v historii). Trilogie Havraní kruhy bude zfilmována.


Siri Pettersenová

Ódinovo dítě

Nakladatelství: Host

430 stran

Hodnocení: 85 %