Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Poprvé v historii: Český Krumlov pustil veřejnost do klášterů

16. prosince 2015
12:56

Rozsáhlý soubor klášterních budov v Českém Krumlově v pátek 11. prosince slavnostně otevřel své brány zástupcům realizačních týmů, vedení města a dalším hostům. Veřejnosti je unikátní trojklášteří, které se rozprostírá na ploše severního meandru řeky Vltavy, s kompletními expozicemi přístupné od soboty 12. prosince.

Během adventního období se v klášterech konají mimořádné akce pro všechny generace. Komplex klášterů v Českém Krumlově zaujímá rozlohou hned druhé místo po krumlovském zámku. První zmínka o klášterech pochází z roku 1350, kdy paní Kateřina založila se svými syny Joštem, Oldřichem, Petrem a Janem dvojí konvent bratří a sester řádu sv. Františka.

Českokrumlovské kláštery nabízejí všem zájemcům, zvláště pak dětem, mládeži a rodinám s dětmi, ukázku toho, jak se vedl středověký klášterní život, jakou roli v něm sehrála kultura, historie a umění. Historický komplex je interaktivním prostorem pro poznání a zážitky.

Stálé expozice, které jsou otevřeny denně (včetně vánočních svátků, Silvestra a Nového roku), umožňují lidem nahlédnout za zdi středověkého kláštera, na chvilku si v něm zkusit žít a osvojit si tehdejší kulturu i umění. Neméně zajímavé části expozice najdou návštěvníci v historických krovech klášterů i ve sklepení, k zajímavostem patří též venkovní miniexpozice orloje či model středověkého jeřábu.

V areálu klášterů se vedle stálých prohlídkových tras pravidelně konají rozmanité akce – výstavy, divadelní představení i koncerty. Každou adventní sobotu se ve Velkém sále bývalého konventu klarisek vypráví o vánočních tradicích, zájemci procházejí speciální vánočně laděnou prohlídkovou trasu a kulturní nadšenci si užívají divadelní představení na motivy vánočního příběhu o Františku z Assisi. Návštěvníci klášterů si v prosinci rovněž mohou prohlédnout výstavu dochovaných klášterních jesliček s tradičními vyřezávanými figurkami z poloviny 19. století, které byly zapůjčeny řádem Křižovníků s červenou hvězdou.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi