Utajovaná komunikace zavražděného Kuciaka: Česká novinářka pod ochranou odhalila jeho práci

Autor: dce - 
7. 3. 2018
12:10

Česká novinářka Pavla Holcová dlouhodobě spolupracovala se zavražděným Jánem Kuciakem na odkrývání působení mafie na Slovensku. Mladého investigativce to stálo život, Holcová proto dostala policejní ochranu. V rozhovoru prozradila, jaký novinář Kuciak byl, jaké využíval způsoby ochrany a šifrování komunikace a také fakt, že před několika měsíci byli varováni před nebezpečím, které jim hrozí!

Pavla Holcová je v současné době v souvislosti s vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové pod policejní ochranou. Existuje totiž obava, aby ji nestihl podobný osud jako Kuciaka - na materiálech o italské 'Ndranghetě pracovali totiž spolu. Znali se asi pět let a nešlo o jejich první spolupráci.

Podle Holcové byl Kuciak plachý a velmi mírný, rovněž ovšem spolehlivý a zejména opatrný. "Veškerá naše komunikace - tím, že jsme každý byl v jiném státu - probíhala on-line, i když jsme se jednou začas třeba viděli osobně. Ale on normálně používal PGP kryptování všech e-mailů, na mobilu jsme si psali nebo volali pouze přes signál, přes normální telefon jsme vůbec neprobírali nic citlivého. Vždy se řídil podle zásad bezpečnosti," řekla Holcová v rozhovoru pro server Aktuálně.cz.

Prozradila i, že u Kuciaka nehrozilo ani to, že by se napil a o své práci vyprávěl kamarádům v hospodě. "Chápal, že to, co dělá, ho může relativně ohrožovat."

Před časem navíc obdrželi i varování. "V momentě, kdy jsme pracovali na jeho posledním článku, měli jsme v týmu ještě kolegy z Itálie a ti nám před pár měsíci psali, že dostali varování od italské policie, že toto jsou nebezpeční lidé (lidé okolo italské mafie, pozn. red.) a máme si dávat velký pozor," popsala Holcová. Netušili, jak reálné je ono nebezpečí, protože zatím pouze sháněli veřejně dostupné materiály.

I to se ale ukázalo jako potenciálně nebezpečné. "Ján začal posílat na úřady žádosti o svobodný přístup k informacím. Ve formuláři se musí vyplňovat adresa trvalého bydliště. A oni velmi pravděpodobně ty lidi upozornili, že se na ně někdo ptá. To je jedna z těch teorií, jak to mohlo být. Začal se ptát na velmi citlivé otázky," uvedla.

Sama Holcová ale není zcela přesvědčena, že za Kuciakovou vraždou stojí právě italská 'Ndrangheta. "Já nechci o ničem spekulovat. Je kolem toho stále spousta otázek. ‘Ndrangheta běžně nezabíjí novináře - v Itálii, ani někde jinde. Ale opravdu nevím," dodala.

Vše o smrti novináře Jána Kuciaka čtěte zde >>>

Poslední článek Jána Kuciaka o propojení italské mafie a slovenské politky najdete zde >>>

Doporučujeme
obcane ( 7. března 2018 18:56 )

UŽ je venku důvod proč slovenská pravice zavraždila kuciaka a jeho ženu korupční zloději lichvář Kiska,Matovič,Sulík...havlofašisti napojení na Sorose, USA ,provedli vraždu kuciaka aby mohli provést slovenský fašistický majdan 2018 v čr máme stejné vlastizrádce ods, topstan,kdu, Slovenská opozice chce položit vládu, zatím ale nemá dost hlasů https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/465515-slovenska-opozice-chce-polozit-vladu-zatim-a le-nema-dost-hlasu.html Kuciaka zavraždili jeho známí ,zaměstnavatelé, USA ,EU slovenské pravice,protože jeho vražda posloužila jako SLOVENSKÝ MAJDAN cia, státní převrat,vše bylo připraveno předem ,mediální štvanice,pochody,lži novinářů položte si otázku komu posloužila smrt novináře kuciaka: odpověd je jasná odpůrcům Fica , Smeru, takže kuřbuřtům USA ,EU ,CIA , novinář napsal desítky kritických článků a nic se nedělo a nic by se nedělo dál, tak ho demokrati zavraždili a použijí jeho smrt ke svým politickým cílům USA, EU , CIA ..imigrace , FICO je odpůrce EU , když masmedia vedou štvanici bez důkazů ,můžete si být jistí ,že jde akci USA , EU CIA , .....stejně jako lhali o zhn v Iráku,stejně jako lhali o ukrajině a banderovcích, stejně jako lžou stále o 11.září 2001 ,stejně jako denně novináři lžou o údajné umírněné syrské opozici pozor v čr tak eu fašisti uštvali odpůrce EU Miroslav Ransdorfa kterému nedali ve vězení jeho léky a lhali celému národu jak u šel ukrást miliardy do banky na účet kde bylo jen 13000 kč Belgie hrozí Česku Pokud nepřijmete migranty, vnutíme vám kvóty silou http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-politika/524072/belgie-hrozi-cesku-pokud-neprijmete-migrant y-vnutime-vam-kvoty-silou.html

milan59 ( 7. března 2018 17:40 )

Tak to je teda mazec,česká novinářka dostane policejní ochranu ale hned je tam i její fotka DOBRÝ !!!

kajman1 ( 7. března 2018 17:13 )

 Mně není jasno proc matka te holky zadala policejní ochranu.jej nic nehrozí. A to co mluví v tv nebo novinářům je kec .sama neví nic jednou ji střelil do čela pak u počítače a na konec do zátisku. Tak že někdo leze nebo neví nic ale peníze ji nesmrdí .

kajman1 ( 7. března 2018 17:08 )

 Pleskac:nic par bezcennych žvástu!kvůli psaní ho jistě neodpustí. Co moc napsat jednu reportáž píše údaje 28 měsíců .ona byla vystudovala archeologa bez Prace. Tak tam bude něco jiného.

renataren ( 7. března 2018 17:04 )

Ty budeš asi taky pod máminou sukní do padesáti...

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud