Vražda Kuciaka: Šéf policie odmítl „varování z Itálie“. Rakušané mluví o krytí mužů v pozadí

Autor: Mii, ČTK - 
3. 3. 2018
11:45

Informace o tom, že italští prokurátoři už v roce 2014 upozornili slovenskou policii na možný vztah Italů zadržených ve čtvrtek na východním Slovensku s kalábrijskou mafií 'Ndrangheta, prý nejsou pravdivé. Slovenský policejní prezident Tibor Gašpar to uvedl pátek večer ve vzkazu na sociální síti. Aktivity této organizace na Slovensku zkoumal investigativní novinář Ján Kuciak, který byl se svojí snoubenkou minulý týden zastřelen. Policie se domnívá, že vražda souvisela s jeho prací.

Že slovenské úřady měly být o propojení zadržených Italů na mafii 'Ndrangheta informovány už před několika lety, řekl v pátek šéf kalábrijské prokuratury Gaeta Paci. Informaci převzala většina médií. Tibor Gašpar s ní ale nesouhlasí.

„Není pravda, že slovenská policie nereagovala na nějaké varování italských prokurátorů. Nevím, proč se objevují zavádějící informace o tom, že nás varovali,“ říká slovenský policejní prezident ve videu, na které upozornil server Novinky.cz. Existenci varování z Itálie popírá i slovenská generální prokuratura.

Italská strana navíc podle Gašpara jednala hodně volným tempem. „V rámci mezinárodní spolupráce máme několik součinností s italskými složkami, ale u všech jsme byli iniciátory my. Bohužel, právě italská strana vybavovala některé naše žádosti velmi pomalu, a co se týče obsahu, velmi slabě,“ vysvětloval policejní prezident.

Rovnou uvedl i příklad. „V únoru 2014 jsme žádali od italské policie informace, a to písemně a urgentně. Vyšetřovatel odpověď dokonce dvakrát telefonicky urgoval, ale odpověď jsme dostali až v říjnu 2015,“ říkal Gašpar.

Další vyšetřovací verze

O samotném vyšetřování vraždy Kuciaka a jeho snoubenky Gašpar nemluvil. „Policie intenzivně pracuje na několika verzích a v pátek jsme otevřeli jednu novou verzi. Pracujeme s množstvím informací, které se vyhodnocují, a budeme pokračovat i o víkendu. Po dohodě s prokuraturou není možné poskytnout jinou konkrétnější informaci,“ vysvětloval policejní prezident, proč nemůže říct víc.

Video Krutá vražda novináře a jeho přítelkyně: Slovensko se loučí s Martinou (†27), její maminka sotva stála na nohou. - Jan Jedlička
1080p 720p 360p

Sedmadvacetiletý Ján Kuciak působil ve slovenském zpravodajském serveru Aktuality.sk. Věnoval se mimo jiné podezřením z daňových podvodů u lidí blízkých vládní straně Směr-sociální demokracie, jejíž předsedou je současný slovenský premiér Robert Fico. Vedle toho psal o podnikateli Mariánu Kočnerovi, který ho údajně zastrašoval. Na muže podal trestní oznámení, ale ani po 44 dnech případ nebyl přiřazen konkrétnímu policistovi. Kuciak si na to stěžoval na sociální síti.

Slovenská policie v rámci vyšetřování vraždy zadržela při raziích sedm lidí. Mezi nimi měl být i Antonio Vadala, který má mít blízko právě k mafii 'Ndrangheta.

Rakouští novináři: Pozadí vraždy kryje Ficova vláda

Smrt mladého novináře neunikla ani kolegům z Rakouska. Tamní Rakouský novinářský klub (ÖJC) prohlásil, že žádá potrestání objednavatelů vraždy. Zároveň uvedl, že slovenská vláda osoby v pozadí vraždy kryje. Podle klubu by se téma vražd novinářů mělo řešit na summitu EU.

Slovenská vláda prý „dělá vše pro to, aby muže v pozadí vražedného komplotu ochránila“. Vyzdvihována je přitom „italská stopa“ a rychlé zadržení údajných mafiánů, zdůrazňuje ÖJC. Sdružení připomíná, že také v případě loňské vraždy maltské novinářky Daphne Caruanaové Galiziové byl veřejnosti rychle prezentován „pachatel“, ale dál se nic nedělo.

Video Jeden ze smutečních hostů na setkání v Bratislavě s pláčem zarecitoval slova, která složil Ján jako svatební překvapení. 
1080p 720p 360p

Maltská justice v prosinci rozhodla, že tři muži obvinění z vraždy maltské investigativní novinářky se budou muset zodpovídat před soudem. Kromě nich stíhala policie na svobodě sedm osob, kteří byli propuštěni z vazby na kauci. Většina z nich má údajně záznamy v trestním rejstříku a není jasné, zda zabíjeli z vlastní vůle, anebo zda šlo o nájemné vrahy.

ÖJC apeluje na Evropský parlament k vytvoření vyšetřovací komise, která by zkoumala vraždy na Maltě a na Slovensku. Rakouskou vládu ÖJC vyzval, aby téma vražd novinářů v Evropě nastolila na Evropské radě.

Rakouský novinářský klub na svém webu uvádí, že sdružuje 6 700 členů a je největší nezávislou novinářskou organizací v Rakousku.

Video Fico ukázal milion eur za dopadení vraha novináře. Opozice žádá, aby vlivní rezignovali. - TV JOJ
360p

Vše o smrti novináře Jána Kuciaka čtěte zde >>>

Poslední článek Jána Kuciaka o propojení italské mafie a slovenské politky najdete zde >>>

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
tolka ( 3. března 2018 14:54 )

http://tn.nova.cz/clanek/prezident-kiska-poprve-promluvil-o-vrazde-novinare-kuciaka.html

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud