Pacientku zabil v Ústí rentgen: Nemocnice řekla, kdo za to může

Autor: ČTK ljš - 
13. 10. 2017
16:01

Pravděpodobně technická závada stojí za neštěstím, při kterém ve čtvrtek zemřela při rentgenovém vyšetření v ústecké Masarykově nemocnici osmdesátiletá pacientka. Na ženu spadl při vyšetření rentgenový zářič. Nemocnice už na tomto, ani na druhém přístroji stejného výrobce další pacienty vyšetřovat nebude.

Na dlouhodobě nemocnou ženu spadla část rentgenu při standardním vyšetření. Navzdory okamžité pomoci lékařů zemřela. Oba rentgeny, které nemocnice měla, jsou odstavené. „Nemáme důvěru k tomu přístroji. Za sebe říkám, že už tam nikdy nikoho vyšetřovat nebudeme,“ řekl ředitel nemocnice Josef Liehne. V dalších nemocnicích Krajské zdravotní, kam spadá ústecká nemocnice, podle Liehneho tyto přístroje nejsou. Přístroj byl do ústecké nemocnice instalován v prosinci 2015 a vztahuje se na něj tříletá záruční doba. Technickou kontrolou prošel letos 21. června, byl bez závad.

Podle Ústeckého kraje, který je jediným akcionářem Krajské zdravotní, jde nejspíš o chybu výrobce. „Je to pro nás neštěstí, ale není zaviněno Masarykovou nemocnicí. Je to vina výrobce, kde byla zřejmě nějaká skrytá vada,“ řekl náměstek hejtmana Stanislav Rybák (KSČM). Nemocnice jednoznačně vyloučila, že by šlo o chybu personálu. „Jsme naprosto přesvědčeni, že jde o technickou záležitost,“ doplnil Liehne.

Případ vyšetřuje policie. „Byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu usmrcení z nedbalosti. Dnes v dopoledních hodinách proběhla soudní pitva, jejímž výsledkem je, že osmdesátiletá seniorka zemřela na následky zranění, která odpovídají pádu části rentgenového zařízení na její tělo,“ řekla policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Přístroj do ústecké nemocnice dodala společnost FOMA MEDICAL. Podle výkonného ředitele Jasmina Draganoviče její technici byli na místě už ve čtvrtek. Proč k neštěstí došlo, ale dodavatel netuší. "Dnes v dopoledních hodinách se na místo dostavili i zástupci zahraničního výrobce tohoto zařízení. S ohledem na skutečnost, že záležitost řeší Policie ČR a prostor nehody je uzavřen, neměli přítomní až do okamžiku vydání této tiskové zprávy zjistit přesnou příčinu této události," uvedl Draganovič.

Nemocnice o neštěstí informovala také Státní ústav pro kontrolu léčiv a Státní úřad pro jadernou bezpečnost. O odškodnění pro rodinu zemřelé bude jasno poté, kdy se definitivně stanoví příčina neštěstí. „Včera (ve čtvrtek) jsem s nimi osobně hovořil a předal jsem celou záležitost ombudsmanovi nemocnice,“ uvedl Liehne.

Masarykova nemocnice, která je největší v Ústeckém kraji, má v tuto chvíli k dispozici jen tři rentgenové přístroje. „První pracovní den ukázal, že kapacita náhradních tří přístrojů, které máme, nestačí. Budeme muset posílat pacienty do ústecké polikliniky, případně nám vypomohou okolní nemocnice,“ dodal Liehne.

Doporučujeme
Gemmy ( 15. října 2017 06:38 )

Zvoník 24-to máte pravdu,tak to je,mám takovou zkušenost s úmrtím v mé rodině. A pokud žádám vyšetření,tak jsou všichni proti mně. A v případě ústecké nemocnice? Kdo kontroloval přístroj při koupi? Kdo kontroloval přístroj běhěm provozu,a kolikrát za měsíc či kvartál? Na co mají bezpečnostního technika? I když možná byla chyba ve výrobě,tak to měl zjistit bezpečnostní technik. Kontroly,kontrolya šlendrián. I když se lékařů od jisté doby bojím,tak v tomto případě se jich apsolutně zastávám.

balika ( 14. října 2017 12:39 )

Kráčeš tu již podruhé takové pič*oviny. Moji známí byli v USA 20 let, takže tu neoblbuj, ty máš tak akorát nějakou diagnózu na hlavu.

sakajeva ( 14. října 2017 10:59 )

Nemůže být tak těžké určit, kdo za to může. Když něco upadlo, tak to buď nebylo dobře přišroubované nebo zaklapnuté, pak je viník údržbář. Nebo se to ulomilo, pak je viník výrobce. Chybička se holt vloudila, bohužel, ale stane se.

fouk.si ( 14. října 2017 10:49 )

mrdounberlusconi ( 14. října 2017 10:18 )

ja nemuzu chcipnout.. moje rodina je na FL tam kde bydli se ti ani nezdalo

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud