Dozvuky teroru v Charlie Hebdo: Čeští sběratelé zbraní čelí obžalobám kvůli obchodování se zbraněmi

Dozvuky teroru v Charlie Hebdo: Čeští sběratelé zbraní čelí obžalobám kvůli obchodování se zbraněmi
Autor: sč - 
13. 10. 2017
11:58

Byl v šoku. Seřizovač Michal B. (36) z Polešovic na Uherskohradišťsku si pořídil v roce 2012 znehodnocený samopal vzor 58. Po letech byl obžalován z obchodování se zbraněmi a nedovoleného ozbrojování. Včera ho Krajský soud ve Zlíně viny zprostil.

Muž brouzdal na internetu, měl zájem o něco z military army. „Uviděl jsem tam samopal vzor 58 za pět tisíc. Měl být znehodnocený, kategorie D, a podmínka pořízení byla, aby osoba byla starší 18. let. Vše bylo v češtině,“ vypověděl. Zásilku zaplatil a zbraň si vystavil doma na poličku. Po pár letech byl šokován policií a obžalobou. Prodávající firma byla totiž ze Slovenska a tam jsou jiné normy než v Česku. Kriminalistický ústav zjistil, že puška byla znehodnocena jen částečně. „Netušil jsem, že jde o zahraniční obchod, když text byl v češtině. Na vojně jsem nebyl, zbraním nerozumím, tak jsem ani nemohl tyto věci tušit,“ dodal.

Zabavení takto nakoupených zbraní odstartovala v tuzemsku policejní akce MARS, kterou řídil Europol poté, co teroristé v lednu 2015 vystříleli redakci Charlie Hebdo v Paříži. Dva samopaly byly právě ze Slovenska! Obžalovány jsou nyní stovky sběratelů v celé republice. Jen na Zlínsku je jich pět, další na Vsetínsku. Ve čtvrtek krajský soud v Brně zprostil obžaloby muže z Kroměříže, který měl stejný samopal pověšený v pokoji na stěně.

Státní zástupce Leo Foltýn navrhoval muži trest 12 měsíců s podmíněným odkladem na čtyři roky. „Až kriminalistický ústav zjistil, že zbraň nesplňuje ve skutečnosti kategorii a k držení je tedy nutné povolení. Skutek se stal, ale nebylo prokázáno, že obžalovaný věděl, že kupuje nesprávně znehodnocenou zbraň. Soud neshledal, že jednal úmyslně, a není to trestný čin,“ uvedla předsedkyně senátu Iveta Šperlichová.

Video Dozvuky teroru v Charlie Hebdo: Čeští sběratelé zbraní čelí obžalobám kvůli obchodování se zbraněmi - Slávka Červená
1080p 720p 360p

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud