Celou kauzu odstartovaly dopisy, které přišly na stůl biskupa Františka Václava Lobkowicze (69). „Píše se v nich, že jsem děti osahával, že jsem je plácal po zadnici. Autor napsal, že se k dětem chovám nevhodně,“ řekl Blesku sám duchovní Marek Žukowski.

Přiznává jen to, že si při výletě do Prahy sedl na kolena jednoho z hochů. Což dokládá fotografie, kterou se jeden z výletníků pochlubil. Za drsným udáním je podle něj rozhádanost jeho příznivců a odpůrců ve farnosti a mocenský boj uvnitř ní.

„Děti miluji. I proto jsem založil kroužek florbalu a jezdím s dětmi na výlety. Biskup mi na to jen řekl, že musím být opravdu pedofil, když mám děti tolik rád. Výchova ale začíná přece právě od dětí. Chodí nyní i více do kostela,“ řekl duchovní. Po roce služby v obci ho v pátek bezprostředně po mši biskup odvolal! I když na jeho podporu podepsalo petici 463 lidí.

Biskup: Já ho ustanovil, já ho odvolal!

Biskup neváhal faráře, i přes silný odpor bohuslavických věřících, odvolat. „Nemohu říct, o jaké konkrétní obvinění šlo, to patří spíše do zpovědnice. Je to vnitřní záležitost církve, k níž se nebudu blíže vyjadřovat,“ řekl Blesku. Podle informací Blesku biskup faráře poslal na jiný post v Ostravě.

Na přímý dotaz, zda je nutné kněze odvolávat, jen sdělil: „Já jsem ho ustanovil, mohu ho též odvolat. Vím, co je nejlepší pro celou diecézi. Je to hotové. Podepsal slib poslušnosti, musí se jím řídit. Už je podepsán dekret, kdo nastoupí místo něj.“

VIDEO: Někteří věří, že duchovní zneužíval chlapce. Jiní jsou rezolutně proti obvinění

Video
délka: 01:43
1080p 720p 360p

Duchovní prý zneužíval chlapce: Obec to rozdělilo na dva tábory. Karel Janeček

VIDEO: Muž se na sociálních sítích vydával za malého chlapce, aby se dostal k dětem

Video
délka: 00:35
360p

Zneužíval děti: Na sociálních sítích se vydával za chlapce, lákal děti na sportovní hry. Policie ČR

Fotogalerie
4 fotografie