Podle serveru Pluska.sk si Tomáš sedl do auta se svými kamarády. Devatenáctiletý Michal seděl za volantem, i když měl už několikrát uložený zákaz řízení. Vedle na sedadle spolujezdce seděla šestnáctiletá dívka, vzadu byli další dva spolujezdci, z nichž jeden z nich byl Tomáš.

Policisté Michala za volantem už dobře znali, a tak když ho viděli ujíždět, vydali se za ním a chtěli auto zastavit. Jenže řidič svou zběsilou jízdu Banskobystrickým krajem nechtěl přerušit a na výzvy a výstrahy policie nereagoval.

Muži zákona se pak uchýlili k varovným výstřelům do vzduchu. Když nepomohly ani ty, začali střílet po autě. To nakonec havarovalo pravděpodobně následkem vysoké rychlosti. Policisté se okamžitě vydali k vraku, ze kterého vytáhli Tomáše. Ten ale neutrpěl smrtelné zranění při nehodě, ale při střelbě, když mu policejní kulka prostřelila plíce.

Podle mluvčí ministerstva vnitra teď dojde k vyšetřování. „Případem se zabývá Inspekce ministerstva vnitra a probíhají prvotní procesní úkony,“ řekla Andrea Dobiášová. Odborníci se ale shodují, že policisté, kteří auto pronásledovali, postupovali v souladu s předpisy a literou zákona. 

„Když osoba po výzvě nereaguje a představuje nebezpečí pro život, zdraví nebo majetek ostatních, můžou policisté použít služební zbraně,“ vyjádřila se k případu rektorka akademie policejního sboru Lucia Kurilovská. Dodává, že varovné výstřely jsou mířené do vzduchu, poté jsou už ale mířené na unikající vozidlo.

Dopravní analytik Jozef Drahovský tvrdí, že ostré výstřely míří nejprve na pneumatiky a poté na řidiče či osoby ve vozidle. Zároveň dodává, že by měli být lidé opatrní na to, s kým si sedají do auta. 

Video
délka: 03:20
360p

Matka Tomáše (†17), kterého zastřelil policista: Honili je jako vrahy! TV JOJ