Dnes už policejní vyšetřovatel Jaroslav F. byl tehdy jen obvodním policistou. I tak ale chytil Kajínka při jednom z jeho pokusů o útěk. Vězeňská služba vyhlásila poplach a Jaroslav byl s kolegou zrovna ve službě. 

Fotogalerie: Kajínek si užívá svobodu s půvabnou …
81 fotografií

„Tenkrát jsem hlídkoval ve městě spolu s kolegou a slyšeli jsme ve služebním autě, že vězeň utíká směrem do parku k Háječku. Já jsem zůstal u sportovní haly a kolega jel autem k bývalé Myslivně. Jinudy se ztratit nemohl,“ říká Jaroslav pro server Deník.cz.

Měl na vězně „štěstí“ a Kajínek skutečně míjel sportovní halu. Celou akci ale komplikoval fakt, že v ní v tu chvíli probíhalo shromáždění křesťanské mládeže, a policista se bál, že pokud ho utíkající vězeň uvidí moc brzo, mohl by si vzít nějaké dítě jako rukojmí.

„Počkal jsem tedy, až mine děti a já se dostanu mezi ně a Kajínka. Pak jsem ho vyzval, ať zastaví. On se otočil a naopak ještě zrychlil. Tak jsem se za ním rozběhl. V tu chvíli jsem měl pocit, jako když dostane trysky do bot, jak dokázal přidat,“ vypráví Jaroslav. 

Několikrát Kajínka vyzval, aby zastavil, ale vězeň běžel dál a nereagoval ani na varovný výstřel do vzduchu, o kterém Jaroslav tvrdí, že to byl první a snad i poslední výstřel jeho kariéry. Utíkajícího vězně zastavilo až jeho vlastní klopýtnutí, které dalo policistovi šanci ho dohnat a spoutat. To už na místo mířila i služba z věznice a v poutech vedla Kajínka zpátky. Ten se nebránil a ještě si s policistou povídal. Prý kdyby byl venku, tak by ho nedohnal, protože běh se ve vězení trénuje špatně.

Fotogalerie: Kajínek: Dojemné setkání se sestrou
130 fotografií

Cestou do věznice se bavili o tom, jak se mu podařilo uprchnout, a Kajínkův výkon Jaroslava šokoval. „Při útěku z vycházkového dvora dokázal Kajínek vyskočit, chytit se a jednou rukou rozplést pletivo. Tak jsem mu říkal, že to snad není možné. Přitom on je dokonce o něco menší než já. Já bych to určitě nedokázal,“ přiznává o 23 let později policista. Teď už Kajínek utíkat nemusí. Dostal milost od Miloše Zemana a je na svobodě.

Video
délka: 00:48
480p 360p 240p

Fotky, autogramy, rozhovory, diskuze. Jiří Kajínek se po setkání s novináři v Brně snaží ukončit půlhodinový kolotoč otázek a odpovědí. Zdeněk Matyáš


Nová kniha Blesku

Vše o Jiřím Kajínkovi čtěte ZDE >>>

Fotogalerie
60 fotografií