Byl to domácí porod, který nevyšel, říkají záchranáři o tragédii na Blanensku

Ilustrační foto
Autor: aba - 
21. 4. 2017
21:10

V souvislosti s tragickým porodem na Blanensku, který skončil smrtí novorozence, vyplouvají na povrch nové skutečnosti. Původní verze zněla, že šlo o tzv. překotný porod, kdy se dítě narodilo dříve, než stihla dorazit záchranka. Záchranáři ale teď tvrdí, že podle jim dostupných informací šlo o plánovaný domácí porod, který označují dlouhodobě za velice rizikový.

K tragédii došlo ve čtvrtek, kdy maminka porodila doma dítě, které poté, i přes snahu lékařů, bohužel zemřelo. Mělo jít o překotný porod, kdy podle prvotních informací byla rodička domluvená se svou porodní asistentkou, která o ni pečovala v těhotenství, že porod proběhne doma. Docházela prý i na pravidelné prohlídky do porodnice. Když začala ve čtvrtek nad ránem rodit, zavolala své asistentce, která jí měla doporučit ihned přivolat záchranku. Dítě se ale mělo narodit příliš rychle.

„Jednalo se o takzvaný překotný porod, takže se dítě narodilo doma velice rychle,“ řekla k případu výkonná ředitelka Unie porodních asistentek Kateřina Hájková Klíčová. Když dorazili lékaři a přestřihli pupeční šňůru, stav dítěte se prudce zhoršoval a novorozenec přestal dýchat. 

Ženu ve vážném stavu převezli záchranáři do nemocnice. „Na místě zasahovaly tři výjezdové skupiny s lékařem, a to včetně neonatologa specialisty. Matka byla posádkou s lékařem ošetřena, zaléčena a ve velmi vážném stavu transportována do nemocnice k hospitalizaci,“ uvedla mluvčí záchranné služby Hedvika Kropáčková.

Jejího manžela odvedla policie k výslechu a nedovolila mu odjet za manželkou do nemocnice. Ta v té době ještě nevěděla, že jejich dítě zemřelo. Všechno se ale mohlo stát trochu jinak. Podle informací, které mají k dispozici záchranáři, šlo o domácí porod, který se zvrtnul.  „Z veškerých dokumentů i údajů od posádky vyplývá, že šlo o plánovaný domácí porod,“ tvrdí Kropáčková. Podle informací TV Prima mají policisté i záchranáři pro své tvrzení jasné důkazy, které ale z důvodu mlčenlivosti nemohou prozradit veřejnosti. 

Úmrtí dítěte stále řeší policie. Rodina podle informací MF Dnes zvažuje podání stížnosti na policejní postup, kdy manželovi rodičky nebylo dovoleno odjet s manželkou do nemocnice a místo toho ho vzali k výslechu na stanici, kde čekal několik hodin.

Jak probíhá porod císařským řezem, se můžete podívat ve videu:

Video Intimní záběry z porodního sálu: Takhle probíhá císařský řez. - Hospital-tv.cz
720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
hanka666 ( 22. dubna 2017 09:59 )

Nějaká další sluníčkářská bl bka, která si ten porod chtěla užít.Tak si ho užila.

balika ( 22. dubna 2017 08:52 )

To se všechno vyšetří. Operátor poskytne rozhovor matky s dulou policii, už teď se zjistilo, že matka si "nerezervovala" místo v porodnici atd. Bohužel je mi strašně líto toho drobečka.

jastana ( 22. dubna 2017 08:32 )

Spontální porod je každý který nekončí císařem, ty vědmo bl-bá.

jastana ( 22. dubna 2017 08:26 )

Sanita přijela 45 minut po porodu. Dítě na šňuře, dula je nakonec zavolala. Jestli tohle nebyl zpackaný domácí porod tak sežeru kloubouk i s peřím. Takže to co jste nazvala maminkou je nezodpovědná krá-va co chtěla rodit v pohodlí domova.

amgal ( 22. dubna 2017 08:11 )

Když matka docházela pravidelně na kontroly, tak proč volala asistentku? To vypadá na domluvený domácí porod.Je mi líto dítěte.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud