Hryščenko pro sebe sám žádal doživotí, soud ho ale nakonec poslal za mříže na 16 let, uložil mu však také zabezpečovací detenci. To znamená, že se na svobodu jen tak nepodívá a v ústavu může strávit i zbytek života.

Podle trestní sazby hrozilo Hryščenkovi maximálně 12 let vězení. Soud ale přistoupil k mimořádnému zvýšení trestu o třetinu. Podle předsedy trestního senátu Jiřího Bednáře lze k takovému kroku přistoupit, pokud byl pachatel už dříve trestán za závažné zločiny nebo pokud je jeho náprava podle znalců výrazně ztížena. 

Státní zástupce byl s konečným verdiktem spokojen a ještě v soudní síni se vzdal odvolání. Hryščenkův obhájce Pavel Hrtánek si ponechal lhůtu na poradu s klientem, který se jednání neúčastnil. „Nepodá si odvolání,“ řekl pak serveru Seznam Zprávy.

Kromě trestu odnětí svobody musí Hryščenko zaplatit bezmála milion korun jako odškodnění svým obětem a jejich rodičům. Sám má přitom dluhy kolem 200 tisíc korun. Soud mu však zabavil auto a garáž, ve které Janu s Danielem věznil.

Video
délka: 01:14
1080p 720p 480p 360p 240p

Únosce Dana a Jany z Ústí stanul před soudem. Jana Ulrichová

Fotogalerie
23 fotografií