Na nebezpečnou hru, kterou po sociálních sítích hrají teenageři, upozornila policie minulý týden. Hra se podle vyjádření policejního prezdiia šíří Českem. K varování policie připojila i informaci o tom, že pátrají po spojitostech s dětskými úmrtími z poslední doby.

Podle mnohých médií i projekti E-bezpečí.cz je modrá velryba jen hoax a policie tak zbytečně šíří paniku. „Dotaz ještě na začátku minulého týdne vyhledával jeden nebo dva lidé denně. Většinou šlo mimochodem o nějaké sdružení věnující se dětem. Ihned po zveřejnění zprávy to však během jedné hodiny bylo až sto hledání. V posledních dnech jsme zaznamenali počet hledání převyšující několik desítek tisíc,“ řekl serveru Lidovky.cz manažer pro internetovou bezpečnost společnosti Seznam.cz Martin Kožíšek.

Policie ale nařčení ze šíření hoaxu odmítá. Vzhledem k závažnosti informací a potenciálnímu nebezpečí jsme pokládali za nezbytné informovat veřejnost, a to především rodiče nezletilých uživatelů sociálních sítí,“ uvedla policejní mluvčí Ivana Nguyenová.

Hru totiž může zneužít kdokoliv ve svůj prospěch – včetně dětí, které chtějí postrašit kamarády nebo například i pedofilové. „Po zveřejnění tiskové zprávy jsme obdrželi několik desítek poznatků k této činnosti.“

„Policie České republiky eviduje několik případů sebepoškození pořezáním uživatelů sociálních sítí Facebook a Instagram, ke kterým došlo v rámci plnění úkolů ve hře. V jednom případě po splnění tohoto úkolu mělo být dokonce od tzv. kurátora požadováno zaslání obnažených fotografií nezletilé osoby. Podle našich informací byly obdobné požadavky zaznamenány i na sociálních sítích u zahraničních uživatelů,“ dodává Nguyenová.

Video
délka: 01:00
2160p 2048p 1440p 1080p 720p 480p 360p 240p

Ruský spot varující před nebezpečnou hrou »Modrá velryba«. YouTube

Fotogalerie
26 fotografií