Případ, který se stal v březnu 2015, rozplétal okresní soud ve slovenské Galantě. Tři dny před osudnou nocí lékaři Zuzaně nasadili antibiotika kvůli poškození palce levé nohy. Po prášcích se ale ženě udělalo nevolno a byla malátná. Noha jí celá zmodrala, a tak matka odvezla dceru, která navíc trpěla mozkovou obrnou, na pohotovost.

„Poslali nás na rentgen, že palec je zlomený, pak nás poslali na CT, protože omdlela,“ popsala TV JOJ dramatickou situaci matka Zuzana. Podle lékaře, který ženě dělal CT a odběry, nebyl důvod, aby byla pacientka hospitalizována na neurologii. Znalec u soudu ale vypověděl, že žena trpěla rozvratem vnitřního prostředí a nedostatkem sodíku v krvi. Kdyby jí lékaři podali speciální infuzi s vyšší hladinou minerálů, měla by 80procentní šanci na přežití. Obyčejná infuze, kterou dostala, jí ale nestačila.

Video
délka: 01:56
480p 360p 240p

Zuzana (†38) umřela na zlomený prst, lékař dostal podmínku. TV JOJ

Pochybení shledal i slovenský Úřad pro dohled nad zdravotní péčí, podle jehož závěru měla být Zuzana (†38) hospitalizována. „Na potřetí nás vyhodili, že jděte už domů, ona se z toho vyspinká,“ doplnila paní Zuzana.

Soudkyně lékaři za pochybení vyměřila dvouletý trest s podmíněným odkladem na dva a půl roku a také roční zákaz vykonávat lékařskou praxi. Obžalovaný se proti rozsudku na místě odvolal, případ tak poputuje na Krajský soud v Trnavě.

Fotogalerie
8 fotografií