Opilou ženu u mříží „ukřižovali“: Policisté odešli od soudu s podmínkou

Autor: ČTK - 
6. 4. 2017
12:23

Okresní soud v Uherském Hradišti uložil podmíněné tresty třem policistům, kteří přivázali opilou výtržnici v cele k mříži. Státní zástupce Leo Foltýn pro ně navrhl roční podmínky. Soud je uložil dvěma policistům, třetí dostal podmíněný trest na rok a půl. Muži vinu odmítají. Rozsudek není pravomocný, neboť si ponechali lhůtu pro podání odvolání. Obžalovaným hrozilo až pět let vězení.

Jakub V., Ondřej P. a Miroslav V. podle obžaloby ženu loni v únoru zadrželi poté, co v panelovém domě v opilosti ničila výtahové dveře. Podle státního zástupce ji pak na služebně na 11 minut připoutali pouty s rukama nahoře k mřížím. Podle Foltýna policisté postupovali v rozporu se zákonem. Foltýn označil zákrok za neadekvátní a zacházení policistů se zadrženou za ponižující.

Soudce Jiří Přibyl uložil Ondřeji P. s Jakubem V. roční trest podmíněně odložený na jeden rok, Miroslav V. rok a půl s odkladem na dva roky. Uznal všechny vinným ze zneužití pravomoci úřední osoby, Miroslava V. i z porušení povinnosti dozorčí nebo jiné služby. Podle soudce bylo jednání policistů vůči poškozené hrubé a ponižující.

„Chování poškozené vůči policistům bylo nevhodné, nicméně její připoutání k mřížím v cele nemělo oporu v zákoně. Jednání policistů bylo zcela vybočující z možností, které jim dávají právní předpisy,“ uvedl Přibyl. Připoutání v cele je podle něj možné jen z výjimečných důvodů, které v tomto případě ale podle soudce nebyly splněny.

„Poškozená jenom křičela, kopala do mříží a sprostě policistům nadávala,“ uvedl soudce. Způsob připoutání ženy v cele k mříži v netypické poloze s rukama roztaženýma nad hlavou označil za skutečný exces. Pokud by muži podle něj ženu připoutali podle předpisů k poutacímu madlu před celami, věc by mohla být řešena jen jako kázeňský přestupek.

Podle soudce policisté ženu trestali za její hrubé a vulgární chování. Stěžejním důkazem podle něj byl kamerový záznam. Žena uvedla, že se cítila bezmocná a ponížená. Za nemajetkovou újmu žádala odškodnění půl milionu korun, které jí soudce nepřiznal a odkázal ji na občanskoprávní řízení.

Policisté porušení zákona odmítli. Uvedli, že ženu připoutali, aby si kopáním a údery do mříží neublížila. Přibyl této obhajobě neuvěřil i proto, že policisté ženě zuli boty a při kopání do mříží se mohla zranit.

Miroslav V. s Jakubem V. se odmítli k rozsudku vyjádřit, Ondřej P. uvedl, že je zklamaný. „Co potom už máme jako policisté dělat?“ řekl novinářům. Odvolání je podle něj pravděpodobné. V případě pravomocného odsouzení totiž obžalovaní přijdou o místo u policie. Jakub V. už ale u policie nepracuje, zbylí dva muži byli zproštěni výkonu služby.

Policisté pochybili podle soudu i v případu vražedkyně z Tesca:

Video Soud vynesl rozsudek v případu vražedkyně z Anděla. Dostala 30 let vězení. - Blesk TV
1080p 720p 480p 360p 240p

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
singhaja ( 6. dubna 2017 16:10 )

 ZASRANÁ ŠTĚTKA, DOBRE JÍ TAK. TAKY BYCH JI NALOŽIL ŠLAPCE HNUSNÝ. *** NECHUTNÁ. TAKHLE SE NA NĚ MUSÍ NA PRASATA VANDALSKÝ

vilda696 ( 6. dubna 2017 14:03 )

To by jim šlo dementním úchylákům ze zvláštích škol, když mají ale něco vypátrat žádají veřejnost o pomoc ,vemena

vasounek ( 6. dubna 2017 13:38 )

To se dalo čekat,protože v tomto státě mají větší zastání ti kteří porušují zákon,policie je tu jen proto aby jim dělala ochranu

agfor ( 6. dubna 2017 13:07 )

To se dalo čekat - slouhové režimu a felčaři jsou vždycky nevinní.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud