Pátek 29. března 2024
Dnes je Velký pátek / Taťána, zítra Arnošt
Oblačno, déšť 14°C

Krejčíř poslal z jihoafrického vězení odvolání: Odmítá trest za vytunelování Čepra

Autor: ČTK ljš - 
3. dubna 2017
12:59

Uprchlý Radovan Krejčíř se odvolal proti rozsudku, který mu uložil úhrnný trest 15 let vězení v kauze tunelování státního podniku Čepro a přípravy vraždy celníka. Krejčíř je teď za mřížemi v Jihoafrické republice, jež ho odsoudila k 35 letům odnětí svobody za pokus o vraždu, únos a obchod s drogami.

Pražský městský soud vynesl nepravomocný verdikt nad Krejčířem a deseti dalšími obžalovanými v případu Čepra v listopadu 2015, soudkyně rozsáhlé kauzy Hana Hrnčířová poté rok a čtvrt sepisovala odůvodnění rozhodnutí. Z justiční databáze vyplývá, že proti rozsudku se letos v březnu postupně odvolalo šest lidí. Puci potvrdila, že jedním z nich je právě Krejčíř. Doplnila, že lhůta pro podání odvolání končí tuto středu.

Podnikatel dostal v kauze Čepra trest na samé horní hranici trestní sazby – podle soudkyně především proto, že páchal trestnou činnost opakovaně. Patnáctiletý trest v sobě zahrnuje i předchozí Krejčířova odsouzení v Česku, tedy za podvody s akciemi Tepláren Otrokovice, vytunelování firmy Technology Leasing a daňový únik firmy M5. Před jeho uložením si měl Krejčíř odpykat celkem 10,5 roku.

V kauze Čepra jde o to, že Krejčíř s bývalým obchodním ředitelem podniku Martinem Pechanem vytvořili fiktivní pohledávky vůči Čepru za zhruba tři miliardy korun. Peníze v roce 2003 a 2004 vymáhali soudně, o čemž se podnik vůbec nedozvěděl, protože Krejčířův údajný komplic přesvědčil úřednici z podatelny Čepra, aby zatajila soudní obsílky. Soudy pak domnělý nárok firem uznaly a k exekuci ve státním podniku nedošlo jen díky zásahu policie. Pechan, který má podle verdiktu společně s Krejčířem zaplatit Čepru škodu přes 18 milionů korun s úroky, se hájí tím, že pohledávky byly pravé.

Krejčíř byl potrestán také za to, že chtěl vymáhat po státu dvě miliardy korun tak, že nechal ve firmě Tukový průmysl uložit padělané peníze a hodlal podplatit některého celníka, aby je naoko zabavil na úhradu celního dluhu firmy a následně s penězi uprchl. Podle rozsudku se poté chtěl celníka zbavit.

Z Česka Krejčíř uprchl v roce 2005, a to při policejní prohlídce své vily. V JAR žije od roku 2007 a od listopadu 2013 je tam za mřížemi. V zemi čelí řadě obvinění včetně pokusu o útěk z vězení či podílu na vraždě drogového dealera. Podle informací tamních médií Krejčíř usiluje o vydání do ČR výměnou za to, že se přizná k činům, z nichž je v JAR obviněn.

Podívejte se, jak nad Krejčířem vynesl rozsudek jihoafrický soud:

Video  Krejčíř si vyslechl trest v okovech: 35 let za mřížemi!  - eNCA
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání