Zakladatel První pražské družstevní záložny Říha zmizel v dubnu 2004 a dlouhou dobu patřil k nejhledanějším Čechům v databázi Interpolu. Mělo se za to, že Říha z republiky odcestoval. Policie ale došla k závěru, že se chvíli po svém zmizení stal obětí vraždy.

Z vraždy jsou obžalovaní čtyřicetiletý Pavel M., sedmatřicetiletý Vladimír S. a padesátiletý Robert Š. Podle spisu unesli Říhu z jeho domu ve Zloníně nedaleko Prahy a odvezli 17. dubna 2004 do penzionu v Josefově Dole, který si pronajali.

Video
délka: 00:36
1080p 720p 480p 360p 240p

Vražda podnikatele Říhy: Záběry ze soudního líčení Karel Kopáč

Tam ho brutálně týrali, aby jim prozradil, kde jsou ukryté stamiliony z vytunelované kampeličky, uvádí obžaloba. Podnikatele tři hodiny mučili, podle obžaloby ho bili páskem s kovovou přezkou, ale také mu vrtali koleno.

V mučení zřejmě pokračovali na neznámém místě poté, co je majitelka penzionu vykázala. Žádal, aby ho pustili, neměl ale šanci. Únosci ho poté údajně odvezli do chatky k Máchovu jezeru, kde mučení pokračovalo. Z Říhy tajemství úkrytu vytunelovaných peněz nedostali. Vyšetřovatelé došli k závěru, že na následky týrání a aplikace neznámé látky tehdy třiatřicetiletý Říha zemřel.

Tělo podle spisu ukryl Pavel M. na neznámém místě, dosud se nenašlo. Do Říhova domu se poté vloupal třiačtyřicetiletý Josef P. s komplicem, aby vzal ukryté stamiliony, tvrdí obžaloba. Zřejmě ale nic nenašli.

Trojici Říhových bývalých spolupracovníků usvědčují prý například odposlechy z vězeňské cely. O těch jeden z obžalovaných tvrdí, že si je policisté spletli s jiným případem.

Všichni obžalovaní vinu popírají. "Není mi známo nic o tomto testném činu. Mám morální zásady a nikdy bych nikomu nic neudělal, nechápu proč tu mám vypovídat," vypověděl před soudem Vladimír S.

Říha byl za vytunelování kampeličky pravomocně odsouzen v lednu 2014 k 11 letům vězení. Bývalému generálnímu řediteli kampeličky Petru Bubeníčkovi uložil soud devět let vězení. Podle soudů se oba dopustili podvodu, kterým připravili 2930 členů záložny o 276 milionů korun.

Fotogalerie
12 fotografií