Silvie skonala pod rukama brutálních vrahů 2. května 1990 u Líšné poblíž Rokycan. Její matce se v tu chvíli zhroutil svět. „Už to nejsem já. Dodnes se každou noc budím hrůzou a slyším, jak mě Silvinka volá, když umírá a oni do ní bodají. Myslím na to, jak ji to asi bolelo, co cítila a jestli na něco myslela… Jestli vůbec stačila na něco myslet. Kdo to nezažil, tak asi nepochopí,“ přiznává paní Blanka a v očích má slzy.

Blanka Landová neskrývá zadostiučinění nad tím, že jeden ze zabijáků její dcery je po smrti. „Doufám, že se smaží v pekle a že ten poslední půlrok, co byl Kutílek ve vězeňské nemocnici, trpěl mnohem víc než já celých těch 27 let. Po smrti Silvinky jsem nechtěla žít,“ tvrdí dívčina matka a dodává: „22 roků jsem neslavila Vánoce a neměla živý stromek, protože by mi připomínal místo, kde se vražda stala.“

Kutílek i Kott dostali za čtyři vraždy doživotí. „Do minulé středy jsem ze svých daní živila v kriminále oba vrahy svého dítěte, teď budu živit jednoho až do té doby, než zemře,“ nemůže pochopit zdrcená žena.

Po smrti Silvie měla Blanka Landová všude po bytě fotografie své dcery. Psychicky ji to ale tak vyčerpávalo, že nemohla dál. „Jednoho dne jsem je všechny zabalila do krabice a uložila pod schody. Tuhle držím v ruce poprvé po letech,“ svěřila matka zavražděné dívky.

Smrt za mřížemi

Každé úmrtí vězně musí být neprodleně hlášeno soudu, ředitelství Vězeňské služby a matrice. Věznice pak vyrozumí nejbližší příbuzné a oznámí jim, že si mohou po pitvě převzít tělo.

Pokud zesnulý rodinu nemá, osloví věznice osobu, která ho navštěvovala nebo mu psala. V případě, že nikdo neprojeví zájem, pohřeb žehem zařídí věznice.

Seznam věcí zesnulého, které jsou v úschově věznice, putují k soudu, v jehož obvodu měl zemřelý poslední trvalý pobyt. Ten rozhodne, komu věci vydat.

Ve videu se můžete podívát na reportáž z Modlivého dolu, také místa brutální vraždy, ze kterého se ale později stal cíl poutníků.

Video
délka: 03:01

Modlivý důl: Místo vraždy, ze kterého se stalo poutní místo! Jiří Vítek

Fotogalerie
17 fotografií