Kutílek spolu s Kottem vraždili 2. května 1990. Během 26 hodin zabili čtyři lidi a vraždu pátého nedokonali. Kriminalisté je dopadli za 48 hodin. Zabíjení bylo dílem dvou chorých myslí, Kotta znalci prohlásili za deviantního sadistu, Kutílka za polymorfního psychopata.

Shodou okolností českoslovenští poslanci právě 2. května 1990 odhlasovali zrušení trestu smrti. Formálně ale ještě platil, změna vyšla ve Sbírce zákonů až o dva týdny později. Oba vrazi nakonec dostali doživotí.

„Splnili jste všechny podmínky pro uložení trestu smrti. Ten však byl zrušen a nahrazen doživotním vězením,“ řekl tehdy soudce. V roce 2012 žádal Kutílek neúspěšně o podmínečné propuštění. „Ve vězení se dal na víru a posílal peníze dobročinným spolkům,“ uvedl jeho advokát Jaroslav Ortman, který ho navštěvoval ve věznici v Horním Slavkově. Podle informací Blesku strávil Kutílek poslední rok života ve věznici v Liberci, kam byl ze Slavkova přeřazen 8. dubna 2016.

Poté, co se jeho zdravotní stav rapidně zhoršil, byl převezen do vězeňského špitálu na Pankráci, kde zemřel. Pitva se uskutečnila včera. „Mohu potvrdit úmrtí vězněné osoby z chorobných příčin v jedné z našich věznic,“ uvedla mluvčí vězeňské služby Petra Kučerová.

Doživotní trest byl podle jeho advokáta Jaroslava Ortmana velkou ránou. „Toužil po tom, aby mohl z tohoto světa odejít svobodný,“ řekl Blesku. V roce 2012 Kutílek požádal o podmínečné propuštění, to ale nedoporučili znalci. Připravovali novou žádost, podat ji už ale nestihne.

„Chtěl počkat, než uplyne delší čas. Byl si vědom toho, že podmínky pro jeho podmínečné propuštění byly tehdy nepříznivé,“ vysvětlil advokát.

V roce 2006 požádali trestanci o obnovu procesu kvůli novým důkazům. Kutílek překvapil, když vraždy vzal na sebe. „Kott tam byl jen jako křoví. Když jsem zastřelil toho vrátného v Nýřanech, on se zhroutil a opil se,“ prohlásil tehdy. Tvrdil, že dvě stopařky zavraždil sám podle satanského rituálu. „Byl jsem v zajetí zla,“ popsal. Soud ale žádost smetl ze stolu.

Podívejte se na místa, kde vraždil jiný sériový zabiják – taxivrah!

Video
délka: 00:32
1080p 720p 480p 360p 240p

Bez hudby: Prošli jsme místa, kde taxivrah zabil tři lidi. Martina Neckářová, Matěj Smlsal, Matěj Šrám

Fotogalerie
10 fotografií