K tragédii došlo 10. května 2012 okolo půl osmé večer ve slovenské Nitře. Vaneska (†3) byla na procházce se svým strýcem a bratrancem. Děvčátko spadlo do špatně zakrytého kanálu a utopilo se. Voda ji unášela asi půl kilometru. Tělíčko holčičky nylo nalezeno až v čističce odpadních vod.

Rodiče z tragédie vinili vodárnu i její zaměstnance. Soud v Nitře ale koncem ledna rozhodl, že za smrtí Vanesky nestojí konkrétní osoba, ale jde o selhání vícero faktorů. Konkrétní zaměstnanci tedy byli osvobozeni s tím, že není důkaz, že by zanedbali svou povinnost. Před soudem se nyní řešila další žaloba, která mířila přímo na vodárny. Rodiče se v ní domáhali odškodnění ve výši 120 tisíc eur (3,24 milionu korun). 

Soud v Nitře v pondělí rozhodl, že vodárny skutečně pochybily. Podle soudu šlo z jejich strany o hrubou nedbalost, protože ani po opakovaných kontrolách během dvou let vodárenská společnost nezjistila, že kanál nemá poklop. Soudkyně rodičům přiklepla odškodnění v poloviční výši, než požadovali. Ti byli ale spokojení, že za smrt jejich dcerky byl někdo potrestaný. Rozsudek ještě není pravomocný, obě strany se mohou odvolat.

Video
délka: 00:46
480p 360p 240p

Vodárny za smrt malé Vanesky (†3) zaplatí, rozhodl soud. TV JOJ