Psí zkáza v romských osadách: Děti hází štěňata o zem, topí je, některá i oběsí

Autor: dce - 
16. 2. 2017
10:37

Bahno, odpadky, zápach a mezi tím vším leží také tělíčka mrtvých štěňat a kolem pobíhají zoufalí psi s očima plnýma bolesti. Přesně takový výjev čekal na pracovníky Československého kastračního programu v dalších slovenských romských osadách, kam přišli zachránit desítky psů. Jejich práce se ovšem zdá nekonečná a stát jim s nevděčným úkolem nepomáhá...

Svědectví, které dobrovolníci Československého kastračního programu podali o poslední akci v několika málo z mnohých slovenských romských osad, je zdrcující. Desítky psů od sotva narozených štěňat až po stářím strhané psíky se motají mezi chatrčemi a hromadami odpadků, na zemi se válí mrtvolky těch, kteří nepřežili...

„Štěňata házejí děti o zem, kopou do nich, topí je, nejednou je ukamenují či oběsí,“ popisují otřesné podmínky v osadách. Fotografie hovoří za vše – zanedbaná, pohublá a často vážně nemocná zvířata.

„V jedné z osad je situace tak špatná, že skoro každý druhý pes má zlomenou nohu, zařízlý drát v krku nebo vypíchnuté oko. Feny, už nyní březí, s obrovskými břichy, čekají další mladé, která budou den co den bojovat o život. Tady už nejde jen o stovky fen na kastraci a štěňátek, která potřebují dočasky. Zde už můžeme počítat i s desítkami dospělých psů, jež čekají operace a které naše kapacita nezvládne,“ vypráví pracovníci sdružení.

Pohled je to skutečně smutný, sami pracovníci sdružení přiznávají, že se situace každým rokem zhoršuje. Nezvládáme suplovat roli státu nejen finančně, ale ani kapacitně,“ vysvětlují na Facebooku. Na Slovensku nemají dost dobrovolníků, kteří by se o psi dočasně postarali, vývoz za hranice je finančně náročný.

Psi v osadách zůstat nemohou, utratit je sdružení nechce. „My nechceme zvířata zabíjet... My je chceme zachránit!“ I proto chtějí postavit vlastní útulek. „Jejich jediná naděje do budoucna je Centrum pro tyranizováná, zraněná a hendikepovaná zvířata, kde se dokáží dát i tito zlomení dospělí pejsci do pořádku nejen fyzicky, ale i psychicky. Kde je možno je léčit a věnovat se jim. Nedokážeme je nechat umírat v osadě a stejně je nedokážeme zabít. Toto není cesta, kterou chceme jít. Toto ne.“

Takovým zvířatům můžete pomoci i vy. „Zoufale potřebujeme vaši pomoc,“ prosí sdružení. 

Finanční pomoc můžete poskytnout: IBAN: SK37 0900 0000 0050 4591 0916 SWIFT: GIBASKBX, český účet: 3546806309/0800. Sdružení uvítá i materiální pomoc – co konkrétně potřebují, najdete zde www.preutulky.sk (jde hlavně o krmivo, přepravní boxy, pasty na rekonvalescenci střev, savé podložky a papírové utěrky, ale i jakýkoliv stavební materiál (včetně dveří, zárubní, plastových oken, obkladu, dlažby....).

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud