Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Špičkový kriminalista plukovník Jan Rybár: Jak se pátrá po Míše (12)

Autor: Václav Suchan - 
29. ledna 2017
18:02

Už více než dva týdny policisté pátrají po pohřešované Michaele Muzikářové z Ústí nad Labem (12). Jak takové hledání probíhá, popisuje vedoucí odboru pátrání Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezidia ČR plukovník Jan Rybár.

Zahajuje policie pátrání ihned po nahlášení, že se někdo pohřešuje?

„Policie koná hned v okamžiku prvotního oznámení. Ať už je telefonické nebo osobní na služebně policie. Na nic se nečeká.“

Jak takové vyšetřování probíhá? Vytvářejí se hypotézy, sbírají se důkazy, vyslýchají svědci…

 

„Jak říkáte a jak to můžete vidět v kriminálních filmech. Stanoví se pátrací verze, co bylo možnou příčinou útěku, zmizení daného člověka. Pátrací verze se prověřují. Dílčí prověření dělají policisté z obvodních a místních oddělení a kriminální policisté z příslušného okresu. Spolupracují samozřejmě při vyšetřování s krajským ředitelstvím policie. O pátrání po pohřešovaných osobách jsou informovány všechny složky policie.“

A podílíte se na pátrání i vy, tedy kriminalisté z oddělení pátrání na Policejním prezidiu?

„Samotné pátrání provádějí okresy, potažmo kraj a v závažnějších případech, jako teď v Ústí, se do toho vkládáme my. Zodpovídáme za to, že se pátrání provádí jednotně v celé ČR. Dohlížíme, aby se něco neopomnělo a mohli jsme s čistým štítem říct, že jsme pro vyřešení případu udělali maximum. Aby se vyčerpaly všechny možnosti pátrání.“

Jak je informována veřejnost?

„Máme funkční Národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech, jehož smyslem je zapojení široké veřejnosti do pátrání. A když to zaznamenáme do systému, tak se to automaticky dozvídají smluvní média, televize, rádia, tisk. Tenhle institut dítěte v ohrožení byl použit i v případě z Ústí nad Labem.“

Kolik policistů se řádově podílí na hledání pohřešovaného dítěte?

„Mohou to být desítky až stovky policistů. Pokud se pátrá například v neprostupném terénu, zapojí se často stovky policistů, příslušníků pořádkové policie, ale i jízdní policie, vypomáhá letecká služba s termovizí. V některých případech se na pátrání podílejí také potápěči, kynologové či hasiči.“

Pracujete s verzemi, že dítě uteklo z domova, že ho mohl někdo unést, nebo dokonce i s možností, že rodič nemusel mluvit úplně pravdu?

„Ano, v první fázi vycházíme z oznámení, udělá se taková ta první vlna šetření, a pokud nepřinese kladný výsledek (vypátrání osoby), nastupuje pátrací verze. A řekneme si: Zatím víme tohle, prověřili jsme tohle, máme nějaké oznámení a na jeho základě jsme prověřili určité věci a je to bez výsledku. Takže si sedneme s chladnou hlavou a zvážíme všechna pro a proti. Protože ne vždy i oznamovatelé říkají pravdu. I s tím se musí počítat.“

Je nějaký časový horizont, kdy už se snižuje pravděpodobnost kladného výsledku pátrání?

„Vycházíme z toho, kde se osoba ztratila, za jakých klimatických podmínek. Třeba v nynějších podmínkách, v mrazech, se každou hodinou snižuje šance na vypátrání hledaného živého a zdravého. Pokud neprověříme všechny varianty a vše, co se z průběhu vyšetřování nabízí, tak pátrání nekončí.“

Může trvat i několik let?

„Samozřejmě. Aktivní pátrání končí podle současné legislativy po 20 letech. Samozřejmě že jinak se pátrá první týden, dva, a třeba po deseti letech. Celkově pátrací spis v archivu jako takový zůstává do sta let věku pohřešované osoby. Mohou se někde najít ostatky, zjišťuje se, kdo to je, tyhle spisy to mohou odhalit.“

Takže pokud se nyní nepodaří v dohledné době Michaelu z Ústí najít, pátrání bude pokračovat, třeba i celá léta?

„Ano, bylo by to tak.“

Jaká je úspěšnost pátrání po pohřešovaných dětech?

„Je mimořádně vysoká, odhadem tak 99 procent. Policejní nasazení je v takových případech obrovské. Otevřené většinou zůstávají případy dětí, které jsou v zahraničí u některého z rodičů ve smíšených manželstvích (český občan- cizinec), jiných pohřešovaných dětí zůstává nenalezeno naprosté minimum. Jen několik jednotlivců za posledních deset let. Jsou to tzv. nevypátrané pohřešované osoby.“

Těmto případům se říká pomníčky?

„Ano, pamatuji případ jednoho chlapečka, který se v 90. letech ztratil v Praze nedaleko svého bydliště a nikdy se už nenašel, nebo chlapce, který při povodních spadl do rozbouřené řeky a jeho tělo nebylo nikdy nalezeno.“

Věděl byste statistiky případů, kdy pátrání po zmizelém dítěti skončí dobře?

„Pátrání vyřešené do tří čtyř dnů, skončí v drtivém případě dobře, tedy jsou nalezeny živé a zdravé děti. Jsou třeba u kamarádů, první lásky, pohádají se doma atd.“ 

Ty případy, co skončí špatně, představují únosy?

„Některé ano. Naštěstí u nás v Česku nemáme takové ty únosy známé z filmu, kdy přijede černé auto a někoho zatáhnou dovnitř, to tu ještě nebylo. Byla určitá podezření, ale bližším šetřením se pak vyvrátila.“

Pomáhá vám často veřejnost při dopadení pachatele?

„Policie prověřuje veškeré poznatky od veřejnosti.“

Prověřujete i podněty psychotroniků?

„Ano, prověřit se musí úplně všechno, navíc je tady i verze, že si s námi hraje pachatel. Nic nelze podcenit.“

Máte pro příbuzné pohřešovaných k dispozici psychology?

„Ano, v rámci policie je psychologické pracoviště, které má oddíl krizové intervence. U emočně silných případů, tedy např. u pohřešovaných dětí se automaticky nabízí rodinám pohřešovaných pomoc psychologa. Může za nimi i docházet, ne vždy tuto nabídku ale lidé využijí.“

Když některé případy únosů skončí tragicky, spolupracuje také psycholog s pozůstalými?

„Samozřejmě, už z hlediska oznámení takové smutné tragické zprávy pozůstalým je to na místě. Vždy je v takovém případě lepší, když je u toho psycholog a může pomoci.“

Takovou smutnou zprávu oznamují pozůstalým policisté?

„Ano, vždy to policista oznámí pozůstalým osobně.“

To musí být asi pro policisty krajně stresující…

„To je stinná stránka práce policistů, ale tak to prostě chodí a i tohle je součástí jejich činnosti.“

Loni bylo v ČR podle policejních statistik objasněno 6 únosů.

Plukovník Jan Rybár

Je vedoucím odboru pátrání Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezidia ČR. V této funkci je rok a půl, předtím byl půl roku pověřen vedením. V odboru pátrání působí od roku 2006. U policie pracuje od roku 1994. V rámci odboru pátrání působil také ve speciálním útvaru, kterému se v médiích přezdívá lovci lebek, kteří vyhledávají a zajišťují české pachatele trestných činů u nás i v zahraničí.

londynskypes ( 30. ledna 2017 18:05 )

jiraaaaa

osol ( 30. ledna 2017 17:57 )

asi je to takto jednoduchsie, povedat, ze si ho nevzala, ako by mali po nom patrat a niekde by ho vypatrali.

osol ( 30. ledna 2017 17:51 )

ale aspon by ocividne neklamala, keby jej na to nahodou prisli. ale ktovie ako to je.

osol ( 30. ledna 2017 17:48 )

ani mne, asi ani inym, moc ich tam nepribuda.

zajem ( 30. ledna 2017 16:27 )

To nevím,vzdyt tím má sebe upoutala pozornost,ze jak je to možné a co je to za matku?A co ten mobil,proc se ho nezbavila jako věcí do školy?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání