Kvůli vyšetřování je od informací o podivné smrti svého nejbližšího odříznuta i rodina. Nejistota příbuzné sužovala i během včerejšího pohřbu, který mnoho přítomných strávilo v slzách.

Do obřadní síně přišlo asi sto příbuzných a kamarádů Miroslava H. z Prahy i z Karviné. „Miloval svou snoubenku Veroniku, mezi jeho koníčky patřil sport, hlavně kolo a motokáry,“ pronesl smuteční řečník.

„Všem nám bylo hrozně,“ popsala pohřeb jeho snoubenka Veronika (25). Tu zasáhla smrt milovaného muže asi nejvíce, většinu smuteční řeči provzlykala.

„Nevím, ale připadá mi to celé takové divné,“ říká k verzi o metadonu. „Psal mi z vězení, že ho chtějí poslat na nějakou léčbu, ale odmítal to,“ dodala. Prý zvažuje i podání trestního oznámení na vězeňskou službu.

Miroslav zemřel ve věznici 25. prosince zřejmě poté, co mu byl podán špatný lék. Podle deníku Právo si ho vězeňská služba spletla s jiným vězněm a poslala ho místo něj na léčbu metadonem. Oba vězni údajně byli na stejném patře a měli stejné příjmení. Případem se už zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) a dokud probíhá šetření, je na něj uvaleno informační embargo.

Metadon – jednoho posílí, jiného zabije

Viktor Mravčík

Léčba metadonem spočívá v tom, že se závislému na opiátech (např. heroinu) podává místo drogy náhradní lék s podobnými účinky. „Tato metoda je velmi účinná. Závislý nemá abstinenční příznaky, odpadají všechny problémy spojené se sháněním drogy,“ vysvětluje Viktor Mravčík, vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti.

 

„Droga závislým znemožní žít normální život, chodit do práce, být součástí rodiny, mít koníčky. Díky metadonové léčbě mohou opět sociálně fungovat,“ říká Mravčík.

U opiátů se výrazně vyvíjí tolerance, proto závislí musí zvyšovat dávky, aby droga účinkovala. Kromě euforických stavů způsobují drogy také útlum centrální nervové soustavy a dýchacího centra. V extrémním případě mohou vyvolat zástavu dechu.

„U člověka, který nemá vyvinutou toleranci, je smrtelná dávka mnohem nižší než u závislého,“ dodává Mravčík. To znamená, že dávka metadonu, kterou léčený narkoman bere denně, může být pro běžného člověka smrtelná.

Fotogalerie
9 fotografií