Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Rom z Kynšperka zemřel na delirium tremens: Policisté za jeho smrt podle soudu nemohli

Ilustrační foto
Ilustrační foto  (Autor: Profimedia.cz)
Autor: ČTK ljš - 
19. srpna 2016
13:03

Policisty Pavla Herinka a Vítězslava Nováka z Kynšperku nad Ohří Okresní soud v Sokolově zprostil obžaloby ze zabití Roma Ľudovíta Kašpara z nedbalosti. Soudce Milan Tomeš tak rozhodl na základě revizního znaleckého posudku znalců z Olomouce. Podle něj bylo příčinou smrti Kašpara delirium tremens, nejtěžší stadium alkoholové abstinence. Rozsudek je pravomocný.

„Neprokázala se příčinná souvislost mezi jednáním obžalovaných a smrtelným následkem, tedy úmrtím poškozeného. Znalecký posudek lékařské fakulty univerzity v Olomouci jasně prokázal, že příčinou smrti bylo delirium tremens, tedy rozvrat organismu následkem chorobného stavu,“ řekl Tomeš. Přestože podle posudku Kašpar prokazoval všechny typické příznaky deliria, rozuzlení případu trvalo přes čtyři roky. Komplikací byla především absence nezávislých svědků z místa události a také nedostatek informací o Kašparově předchozím životě.

„I kdyby zásah policistů způsobil krátkodobé přerušení přívodu vzduchu, v žádném případě by u poškozeného nemohl způsobit tak rozsáhlý rozvrat organismu. Poškozený by pravděpodobně zemřel i bez policejního zásahu, a pokud ne ten den, tak při nejbližší příležitosti, kdy by neměl přísun alkoholu,“ řekl v pátek u soudu znalec z olomoucké neurologické kliniky Karel Urbánek. Ten soudu zodpověděl poslední doplňující otázky k reviznímu posudku, který byl zpracován poté, co se předchozí posudky v zásadních věcech neshodly.

 

Revizní posudek se přiklonil k názoru sokolovských znalců Rudolfa Macháčka a Terezy Balcarové, kteří tvrdili, že souvislost policejního zásahu s Kašparovou smrtí se nedá prokázat. Jiří Hladík z ústavu soudního lékařství z nemocnice na pražských Vinohradech byl naopak přesvědčen o tom, že Herink a Novák svým zásahem úmrtí poškozeného přímo zavinili.

Soud nejprve zjišťoval, zda se nemohl zesnulý Kašpar udusit po použití spreje s obsahem kapsaicinu, takzvaného pepřového spreje. Pražští znalci se přikláněli k verzi, že policisté při páčení teleskopickými obušky Kašparovi, když ležel na břiše, znemožnili dýchání, a způsobili tak otok mozku. Tuto variantu ale revizní posudek nakonec vyvrátil.

Policisté již dříve u soudu popsali, že při zásahu v květnu 2012 se 33letý Rom choval podivně, měli dojem, že je pod vlivem alkoholu. Dechové zkoušce se ale odmítl podrobit, policistům vyhrožoval a tvrdil, že má u sebe nůž. Herink a Novák tak proti Kašparovi zasáhli a po boji ho spoutali v poloze na břiše a snažili se ho udržet na místě právě pomocí páčení teleskopickými obušky. Poté ale Rom zkolaboval a o dva dny později v nemocnici zemřel. Krevní testy neprokázaly, že by měl v krvi alkohol.

Ľudovít Kašpar byl v Kynšperku známou postavou s trestní minulostí, často se projevoval agresivně a i jeho družka Nataša Siváková podle policistů několikrát na policejní služebně ohlásila, že ji druh napadal. Se Sivákovou měl Kašpar tři děti, poškození po policistech požadovali odškodnění milion korun. S tímto požadavkem se nyní obrátí na občanskoprávní řízení.

Video se připravuje ...
Další videa
Osoby v pátrání