Po 11 letech objasnili vraždu bezdomovce v Havířově: Zabili ho dva opilí mladíci

Autor: ČTK - 
15. 4. 2016
13:05

Kriminalisté objasnili 11 let starý případ napadení dvou bezdomovců v Havířově. Jeden zemřel. Z vraždy před časem obvinili dva muže, jimž v době útoku bylo 21 a 23 let. Oba se přiznali, vše ale zlehčují, řekl dnes novinářům zástupce ředitele moravskoslezské policie Radim Wita. Případ vyřešili členové speciálního týmu Homicidium (vražda, zabití), který se už čtyři roky zabývá odloženými a formálně uzavřenými případy starých vražd.

Pachatele brutálního útoku policie dopadla díky novým svědectvím. Využili i nové kriminalistické metody z posledních let, které jim poskytly další možnosti. Vyšetřovatelé zjistili, že hlavní roli v tomto případě sehrál alkohol.

Bezdomovci v lesíku nedaleko havířovského obchodního centra popíjeli alkohol. To samé dělali i dva mladíci, kteří v té době už za sebou měli několik zločinů, v trestné činnosti pak pokračovali i po útoku z dubna roku 2005. Když mladíkům došel alkohol, vyrazili si obstarat další. Cestou v lesíku narazili na bezdomovce, na které se rozhodli zaútočit. „Kopali je, bili pěstmi. Pravděpodobně použili i nějaké předměty. Navíc na ležící těla naskakovali. Bezdomovcům způsobili mnohačetná devastující poranění,“ popsal Wita útok.

Video Kriminalista odpovídá na otázky novinářů. - Karel Janeček
1080p 720p 480p 360p 240p

Jeden napadený zraněním podlehl na místě. Druhého se podařilo lékařům zachránit. Přežil ale jen díky rychle poskytnuté pomoci a náročné operaci. Policisté dvojici zadrželi letos v únoru. Oba muže obvinili z vraždy a pokusu o vraždu. Podle zákonů platných v době spáchání zločinu jim za to hrozí až patnáctiletý pobyt ve vězení, popřípadě výjimečný trest. Nyní jsou oba ve vazbě.

Tým Homicidium vznikl v roce 2012 a pracuje v něm desítka zkušených kriminalistů. Všichni se ale prioritně věnují vyšetřování aktuálních případů. Pátrání ve spisech starých vražd je v jejich případě něco navíc. Pracují tak například s případem vraždy mladé maminky v Českém Těšíně z roku 2009. Zabývají se i vraždou osmnáctileté Lucie, jejíž tělo bylo nalezeno v roce 1997 v Ostravě-Proskovicích.

Doporučujeme
frodo297 ( 15. dubna 2016 21:00 )

 Oprava😃apelovat proti "Ujetí od dopravních nehod "

frodo297 ( 15. dubna 2016 20:49 )

 Dobrý den. Fandim Vám a jsem ráda za to, co děláte. I Já mám případ z roku 1996, o kterém jsem mluvila s panem M.B.z týmu (Tempus). Bohužel, po mé návštěvě a výslechu v Rakovníku na kriminalce se pan M.B. uplne odmlčel. Nechápu proč. Pouze vím, že mu pan co jsem tam s nim mluvila, volal. V Rakovníku byli zaskočeni, že jsem případ předala týmu Tempus. Dělali hlupáky, že Tým vůbec neznají. Haha. Reporteři z TV o případu nechtějí ani slyšet. Z počátku měla tv Nova velký zájem. Když paní reportérka začala shánět ruzné podklady a veci kolem , nastalo Opět ticho. Jde o smrt mého bratra, který sloužil u Hradní stráže v Lánech. Policie zametla případ pod koberec,pač ho zabil zaměstnanec ze Zámku. Smutný,jak s tim ten člověk muže žít. A ty naše zákony..? Ty jsou právě pro takový jako je on. Zákony na míru pro tzv. Šmejdy. Ke dvacátému výročí od smrti mého bratra ,chci reportáž do tv. Chci apelovat na ujetý dopravních nehod. Přeji mnoho dalších úspěchů. Lenka S. Mělník

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud