Jiří Funda s Lukášem Nečesaným pobýval ve vězení tři měsíce. On sám byl odsouzen za brutální vraždu mladičké Elišky v jejím bytě v Praze pod Vyšehradem. Kvůli finanční nouzi ji přišel požádat o půjčku. Dívka si šetřila peníze na nový notebook – 15 000 korun, které měla doma, mu dát odmítla.

Když odešla umýt nádobí, vzal jí Funda bankovky z kabelky. Dívka ho však viděla a začala na něj křičet. Funda se ji poté rozhodl zabít kuchyňským nožem. „Dvakrát ji podřízl, ale to mu nestačilo a ještě ji pětatřicetkrát bodl. Takový způsob vraždy se vymyká, bezdůvodně se choval zcela brutálně,“ popsala předsedkyně soudního senátu Veronika Čeplová, která Fundovo počínání označila za „naprosto bestiální jednání“.

Video
délka: 00:56.87

Otřesný mord Richard Veselý, David Malík

Po činu zahladil stopy, vzal peníze a dívčin mobil a z bytu odešel. Zavražděnou později objevil soused, kterému bylo divné, že přestala komunikovat s ním i s dalšími kamarády. Funda za své šílené jednání dostal od soudu 25 let. Ve vězení se setkal s Lukášem Nečesaným – sdíleli spolu celu.

„Dělali jsme spolu kraviny, třeba jsme hráli karty, a když prohrál, vybuchl a mlátil do zařízení cely, to mě zarazilo, tak jsem s ním pak ty karty nehrál. Jednou do mě silně strčil – prostě vybouchl, pak se ale uklidnil,“ tvrdil Funda ve výpovědi, která se četla před soudem.

„Přiznal se mi, že bral pervitin a kouřil trávu. Svěřil se mi, že bral tátovi peníze z trezoru. Vyprávěl mi, že byl v kadeřnictví, kadeřnici říkal baba, že ho něčím nasrala a že ji praštil! Pak říkal, že ho z toho táta vyseká,“ šokoval Funda.

Nakonec byl k soudu on sám předveden. Kvůli údajnému strachu o svůj život a bezpečí své rodiny požádal o ochranu – k soudu ho přivedli tři těžkooděnci se samopaly. Funda měl na sobě neprůstřelnou vestu a kuklu, kterou nesundal ani při výslechu.

Osobně pak potvrdil slova, která z jeho předchozí výpovědi už četl i soudce. Obhajoba ovšem požádala o osobní konfrontaci s Nečesaným bez kukly a s vyloučením veřejnosti, tu ale soud neumožnil.

Před soudem vypovídal také znalec, který se vyjádřil k předchozímu posudku o paměti kadeřnice. „Paní znalkyně je zapsaná jako znalkyně z oboru školství a kultura a jak jsem řekl, tyto otázky spadají do oboru zdravotnictví, takže v tomto ohledu není způsobilá,“ uvedl.

Promítalo se také video z místa činu, krev byla doslova všude! Soudce dále četl i výpovědi Lukášových spolužáků, někteří ho označili za normálního kluka, jiní mluvili o jeho agresivitě a o fámách, že bere drogy. „Asi bych se nedivil, kdyby to Nečesaný udělal, vzhledem k jeho výbušnosti a finanční situaci,“ řekl jeden ze studentů.

Po Fundově výpovědi mluvil u soudu i druhý vězeň, kterému se sám Funda s Nečesaného přiznáním svěřil. K případu ale neřekl ovšem nic, co by jen pár minut předtím nezaznělo. „Řekl mi, že byl 3 měsíce s Nečesaným na cimře, že je agresivní, mstivej a vztahovačnej. Že on říkal, že ho ta baba nasrala a von chytil nerva.“

Fotogalerie
17 fotografií