Zatčený exkriminalista Doucha: Od policie odešel kvůli stykům s mafií, tvrdil Ruml

Autor: ljš,ČTK - 
16. 3. 2016
19:13

Dlouhá léta chytal zločince, teď ale sám skončil v poutech. Bývalý elitní kriminalista Josef Doucha byl spolu se soudcem Ivanem Novákem obviněn z úplatkářství v kauze předčasného propouštění vězňů. Jak se detektiv dostal na druhou stranu zákona?

Doucha působil mimo jiné jako ředitel středočeského úřadu vyšetřování. U policie sloužil od podzimu 1969, posledních téměř 20 let ale pracuje jako advokát. Cestu do advokacie mu otevřelo studium na právnické fakultě tehdejší Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (nyní Masarykova univerzita) v Brně, kterou vystudoval při zaměstnání v letech 1978 až 1983.

Jako policista byl například členem kriminalistického týmu, který vyšetřoval případ „spartakiádního vraha“ Jiřího Straky. Po roce 1989 byl náměstkem ředitele Ústředny kriminální policie, kde vedl útvar pro boj s organizovaným zločinem. V prosinci 1994 převzal vedení středočeského úřadu vyšetřování, krátce předtím přitom Doucha kvůli sporům s vedením resortu uvažoval o odchodu z řad policie.

Středočeskou kriminálku vedl do října 1996, podílel se mimo jiné na vyšetřování případu takzvaných orlických vražd. Z funkce odešel v hodnosti plukovníka po sporech s vedením ministerstva vnitra. Tehdejší náměstek ministra vnitra Martin Fendrych obvinil Douchu z politizování policií šetřených případů. Podle médií jej představitelé ministerstva podezírali, že udržoval kontakty s ruskou mafií nad rámec služebních povinností, což Doucha odmítl.

V roce 1999 pak bývalý ministr vnitra Jan Ruml řekl, že Doucha musel z policie odejít pro své podezřelé kontakty s ruskojazyčnou mafií. Doucha podle Rumla v té době pracoval v advokátní kanceláři Jiřího Teryngela, která obhajovala firmu, jež vlastnila pražskou restauraci U Holubů. Policie v květnu 1995 udělala v tomto podniku, kde se příslušníci ruské mafie scházeli, razii, při níž zadržela asi 200 lidí.

Doucha se v podezření ze spolupráce s ruskojazyčnou mafií ocitl i jako advokát. Podle Mladé fronty Dnes v březnu 2000 tehdejší prezident Václav Havel zadal Bezpečnostní informační službě úkol týkající se právě Douchy. Havel ho podle listu podezíral, že se za pomoci svých kontaktů s vlivnými sociálními demokraty snaží ochromit práci Útvaru pro boj s organizovaným zločinem. Doucha ale jakékoli kontakty s mafií či propojení s politickými stranami důrazně popřel.

Doporučujeme
salto ( 17. března 2016 08:13 )

Proč asi si myslím totéž?

hlavoumitovrta ( 17. března 2016 03:54 )

Pokud to tvrdí/tvrdili ti intelektuální velikáni Havel s Rumlem a Fendrychem, pak je důvod se zamyslet, jestli to ono nebylo poněkud jinak. Ale na pobavení dobrý

rentierskej ( 16. března 2016 22:51 )

že tys jim svítil (a tiše záviděl)?

rentierskej ( 16. března 2016 22:49 )

rentierskej ( 16. března 2016 22:46 )

doucha, exekutor vrána, súdruh eštébák babiš burešů..., KRADOU, LŽOU, PODVÁDÍ... úplně všichni; SRÁ/ČI!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud