Už v říjnu roku 1999 se do lékařské ordinace psychiatra dostali manželé Kovářovi se stížnosti na sousedy, kteří je sledují a odposlouchávají. Doktor diagnostikoval parafrenní schizofrenii u ženy a psychickou infekci u jejího manžela. „Jde o jakousi sdílenou psychózu,“ vysvětluje psychiatrička Marta Holanová. „Jeden z nich, který trpí duševní chorobou, přenese bludy a halucinace na toho druhého.“

O takzvaném šílení ve dvou napsal Zdeněk Kovář i povídku Adam a Eva, ve které popisuje soužití s manželkou.

Kovářová k lékaři docházela dál a léčila se, její muž už ne. V roce 2007 ordinaci přebírá doktorka Marcela Honová. Ta se v průběhu příštích let začne Kovářové bát. Několikrát jí změní léky, později žena už chodí jen pro recepty. Lékařka ji dál nevyšetřuje.

„Od roku 2010 byla vůči MUDr. Honové paranoidní. Jednou za tři měsíce otevřela dveře ordinace a řekla, že chce svůj recept. MUDr. Honová se jí bála, a tak vydala recept a jinak nic,“ zapsali si dle výpovědi lékařky policisté.

Až začátkem roku 2015 syn Kovářových lékařku požádal o změnu léků nebo hospitalizaci matky. Popsal její potíže a reakce manžela, který jen apaticky zírá do zdi. V tu chvíli Honová konečně pochopila, že by se mohlo stát neštěstí. Kontaktuje policii, ta ji na oplátku žádá, aby podala písemně podezření, že Kovář už není způsobilý držet střelnou zbraň.

Kovář lékařce zavolal 16. února – zněl klidně, ale ptal se jí, proč napsala onu zprávu o jeho upadajícím duševním zdraví. Objednal se na 25. února – tedy pouhý den po tragédii – na vyšetření. Tam už ale nikdy nepřišel. 24. února vtrhl do restaurace Družba a zastřelil osm lidí. Pak zbraň obrátil i proti sobě. Honová nevidí na své straně žádnou chybu – viní systém.

Psychiatrička Marta Holanová tvrdí, že stačilo pár manželů oddělit. „Bludy u nakaženého obvykle mizí, pokud jsou dvě na sebe navázané osoby odděleny.“

Fotogalerie
24 fotografií