Barbora Orlová nepůjde do vězení. Dělají z ní chudáka, vzkázal otec zavražděného studenta

Autor: ČTK - 
1. 4. 2015
12:14

Je psychicky nemocná a v době činu byla nepříčetná. Tak odůvodnil státní zástupce Jiří Morava, proč zastavil trestní stíhání schizofreničky Barbory Orlové, která loni na střední škole ve Žďáru nad Sázavou ubodala studenta a zranila dvě dívky a policistu. Vražedkyně tak podle očekávání skončí v ústavu, otázka je na jak dlouho.

Policie už začátkem března oznámila, že podle znaleckých posudků nebyla žena obviněná z vraždy studenta a braní rukojmích v době spáchání činu příčetná. Byla proto přeložena z běžného oddělení vazební věznice v Brně do zdravotnického zařízení.

Šestadvacetiletá Barbora Orlová z Ostravska ve žďárské střední škole loni 14. října pobodala několik studentů. Šestnáctiletý Petr Vejvoda zemřel, dvě studentky byly zraněny, další utrpěla psychický šok, pobodaný byl i zasahující policista. Útočnici policisté zneškodnili elektrickým paralyzérem. Žena byla loni v únoru propuštěna z ústavní péče, kde pobývala z nařízení soudu, protože již v roce 2012 zaútočila na žáky v Havířově. V případě soudního projednávání by jí hrozilo 15 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest.

„Rodině se to nelíbí, podle nás to byl naplánovaný a promyšlený trestný čin a o nějaké nepříčetnosti se nedá mluvit. Proč ji takhle nezkoumali předtím? Na základě lékařského vyjádření ji pustili na svobodu, nikdo o ní půl roku nevěděl, nebyla pod dohledem a teď najednou z ní uděláme chudáka?“ řekl otec zavražděného studenta Kamil Vejvoda.

Barboru Orlovou podle dnešního Deníku zastupuje obhájkyně Martina Černochová. Podle ní je za vyšetřováním případu definitivní konec. „Mohla bych proti návrhu na umístění do detenčního ústavu podat stížnost, ale v tomto případě to neudělám. Myslím, že tím zájmy mé klientky, která nemá náhled na svou nemoc, hájím mnohem lépe, protože jde o člověka, který je vážně nemocný a musí se léčit,“ řekla Deníku Černochová.

Podle ředitele žďárské střední školy Zdeňka Musila bude zavražděnému Petru Vejvodovi 20. května před budovou školy odhalena pamětní deska. „Odhalení desky bude součástí takzvaného Dne Petra, který vedle sportovních soutěží přinese i ukázky sebeobrany,“ řekl už dříve Musil. Tragická událost ve žďárské škole otevřela před časem otázku zabezpečení škol před vstupem nepovolaných. Podle závěrů České školní inspekce je většina škol chráněna dobře. Zabezpečení žďárské školy označili inspektoři za nadstandardní, škola přesto zavedla další opatření.

Vznikla také veřejná debata o ústavní a ambulantní léčbě psychicky nemocných lidí. Podle tehdejší ministryně spravedlnosti Heleny Válkové Okresní soud v Opavě, který obviněnou ženu loni propustil z ústavního do ambulantního léčení, důsledně nerespektoval trestní řád. Vůbec se prý nezabýval zásadní otázkou, zda neznamená pobyt ženy na svobodě nebezpečí. Podle Ústavního soudu ale opavský soud nechyboval, postupoval při rozhodování standardně.

Doporučujeme
Noname_ ( 18. srpna 2017 16:08 )

Orlová byla pod vlivem mind control zbraní, je to retardovní experiment CIA. Mně stejná organizace zabila mind control zbraněmi matku, aby mě o tom přesvědčili, zabili ji v den, kdy zabili Kennedyho, 22. listopadu.

lukreciaborgia ( 2. dubna 2015 18:54 )

okud vím,psalo se z počátku,že ji chytily ty dvě studentky při krádeží v šatně.Když Orlova zjistila,že je prozrazena,tak se na ně vrhla a ten spolužák je přišel bránit.Vrhla se na nšho,protože věděla,co ji čeká už za ten dřívější Havířov,kde taky kradla a vychovatelka ji přistihla.To je neuvěřitelné,co se dá v naší republice s" pražskými experty" udělat z prachsprostého vraha.Je nemocná.Řekli "pražští experti".A je volná.

sandokan500 ( 2. dubna 2015 06:14 )

Moravo pteju ti,aby ta svine podrizla tveho parchanta to bude legrace.A pak se uvidi jak bude nepricetna.To ti preje sandokan uz se nemuzu dockat.

sandokan500 ( 2. dubna 2015 06:14 )

Moravo pteju ti,aby ta svine podrizla tveho parchanta to bude legrace.A pak se uvidi jak bude nepricetna.To ti preje sandokan uz se nemuzu dockat.

marlen52 ( 1. dubna 2015 14:20 )

no to snad ne. a za rok bude mezi náma

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud