Policejní ředitel pod palbou: Vysvětloval pokřik "černý svině". Bránil rasisty, kritizují ho

Autor: ČTK,simao - 
4. 7. 2013
18:35

Jako bumerang se vrátilo vyjádření šéfovi jihočeské policie Radomíru Heřmanovi, že pokřik "černý svině" demonstrantů v Českých Budějovicích, nepatřil Romům, ale policistům. Podle dvacítky nevládních organizací tak Heřman obhajoval skandující rasisty. A tak zaslaly stížnost Heřmanovu nejvyššímu nadřízenému, policejnímu řediteli Červíčkovi.

Šéfovi policejního prezidia Červíčkovi přistála na stůl stížnost na počínání ředitele jihočeské policie poté, co se Heřman vyjádřil k nepokojům v Českých Budějovicích.

Heřman komentoval nadávky "černý svině", které skandoval dav demonstrantů, takto: "Mohu vás téměř s 99 procentní jistotou ubezpečit, že toto se nevztahovalo na romskou komunitu. Tento přívlastek patří nám (policistům)," řekl jihočeský policejní šéf novinářům.

"Zaznělo to tam směrem k hlídkujícím: 'černá svině - ještě si vem kuklu'. Z těchto záznamů a informací policistů jsem vycházel při odpovědi na pondělní tiskové konferenci," hájil se Heřman.

Stížnost nevládních organizací po policejního šéfa

Jenže dvacítka nevládních organizací si jeho výrok vyložila jinak. A stěžovala si policejnímu prezidentovi Červíčkovi, že Heřman obhajuje skandující rasisty. "Takové prohlášení z úst vysoce postaveného policejního důstojníka může vést k důvodným obavám, zda je policie schopna a ochotna efektivně stíhat trestnou činnost z nenávisti," stojí v dopise, který podepsaly mimo jiné Amnesty International, Český helsinský výbor či Celostátní asociace Romů v ČR.

"Bagatelizace jakýchkoli reálných projevů rasismu či etnické nesnášenlivosti je zcela nepřípustná," uznal dnes Červíček. Heřmanův výrok však přímo nekomentoval, snaží se však uklidnit situaci - Červíček ujistil, že potírání rasové trestné činnosti je jedna z absolutních priorit policie.

Video Brutální bitka při protiromské demonstraci v Českých Budějovicích - Youtube
720p 480p 360p 360p 240p

Situace v Budějovicích nadále napjatá

Situace v Českých Budějovicích nicméně nadále zůstává napjatá. Události vzaly rychlý spád. Nejprve se na sídlišti Máj, kde žije početná skupina Romů, odehrála potyčka kvůli hrajícím si dětem na pískovišti. Poté do města zamířili radikálové a protesty přerostly v potyčky. A nyní se spekuluje, že se násilnosti mohou o tento týden zopakovat.

Do města proto míří posílit policejní stav i příslušníci z jiných krajů. "Spolu se zástupci města zároveň i my žádáme občany, aby se nezaplétali do pouličních neshod a vyhnuli se zbytečným konfliktům s příznivci jakéhokoliv shromáždění," řekla jihočeská policejní mluvčí Lenka Holická.

Šéf policie Červíček pak slíbil, že vedení policie v nejbližší době vyhodnotí zkušenosti ze zásahů policie při posledních demonstracích a zlepší dosavadní opatření.

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud