Maminka popálené Natálky (2): MODLÍM SE ZA NI!

Autor: ČTK,jos,pes,Ivana Žáková - 
21. 4. 2009
12:43

AKTUALIZOVÁNO: Dvouletá Natálka, která byla popálena při požáru rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, už druhý den bojuje o život a její stav je ode dne horší. Její maminka Anna Sivaková (27) se dosud nevzpamatovala z šoku a o dcerku má velký strach...

"Každou vteřinu se za ni modlím, " hrnuly se jí slzy do očí. Popálená maminka, která leží ve stejné nemocnici jako její dvouletá dcerka, vzkázala útočníkům toto: "Jste zrůdy"!

Kolem děsivého případu žhářství vycházejí při vyšetřování najevo nové hrůzné skutečnosti. Podle policie byl zbabělý útok zápalnými lahvemi na na romskou rodinu ve Vítkově dopředu naplánován. Zločinci dokonce před útokem zavřeli hlavní úzávěr vody.

Kriminalisté nevyloučili, že obecné ohrožení překvalifikují na pokus o vraždu ve druhém odstavci. Zločincům by hrozil i výjimečný trest. Jak totiž vychází najevo, útok proti spící romské rodině byl likvidační a předem dobře promyšlený. Podle příbuzných totiž útočníci nejprve zastavili hlavní uzávěr vody, který je přímo u hlavní cesty. K domu zřejmě přijeli krátce před sobotní půlnocí autem tmavé barvy, po němž intenzivně pátrá policie.

První zápalnou láhev vhodili do pokoje, kde spala babička. Začala hořet záclona a na ženě dokonce i pyžamo. Další zápalná láhev mířila do pokoje, kde spaly čtyři holčičky (2,6,9 a 10) s rodiči. „Postele měli přímo pod okny. Otec se snažil oheň hasit, ale vůbec netekla voda,“ řekl Blesk.cz Kumar Vishwanathan z ostravského občanského sdružení Vzájemné soužití, který je rodině stále nablízku. Podle něj byly zápalné láhve čtyři. Útočníci jednu vhodili i do předsíně, aby rodiče s dětmi nemohli z hořícího domu utéct.

„Zbytky předmětů se zápalnou látkou se skutečně našly na více místech. Vyslechli jsme desítky svědků. Prověřuje několik verzí. Osobní mstu, finanční motiv či rasově motivovaný útok,“ sdělila Blesk.cz krajská policejní mluvčí Soňa Štětínská. „Je to slušná rodina. Má dobrou pověst. Nedokážu si to vysvětlit. Nikdy jsme ve městě neměli problémy s rasismem,“ konstatoval starosta Vítkova Pavel Smolka. Podle něj útočníci nebyli z města. Sobotní zrůdný útok rozhořčil prezidenta republiky Václava Klause. Na jednání jej mimořádně zařadila i vláda.

Lékaři budou hovořit o hotovém zázraku, pokud holčička přežije. Vzhledem k tomu, že jsou jí teprve dva roky a utrpěla popáleniny na 80 procentech těla, je podle nich naděje takřka nulová. Děvčátko leží na popáleninovém centru ostravské fakultní nemocnice. „Stále zůstává v kritickém stavu. Při tak rozsáhlém poranění nemůžeme hovořit o žádných prognózách,“ uvedl mluvčí ostravské fakultní nemocnice Tomáš Oborný.

Rodině zůstaly jen oči pro pláč

„Žil jsem v domě 27 let. Nezbylo z něj vůbec nic. Přišli jsme úplně o všechno. Teď se jen modlíme za vnučku,“ těžce hovořil o svých pocitech dědeček dvouleté holčičky. Po hrůzné tragédii stál před troskami domu nehnutě několik hodin. Nejedl ani nepil.

V domě bydleli prarodiče, rodiče a jejich čtyři dcerky. Otec i matka leží s popáleninami v nemocnicích. O tři dcerky se starají tety. „V domě nám všechno shořelo. Děkujeme za pomoc, kterou jsme dostali od lidí a města. Dali nám střechu nad hlavou, oblečení pro celou rodinu,“ řekl dědeček.

„Stále nemůžeme pochopit, proč nám někdo chtěl tak krutě ublížit. S nikým jsme neměli problémy,“ dodal muž.

Rodina přemítá o žhářském nebo rasistickém útoku, ale také o mstě. Před jejich domem totiž srazil řidič údajně podnapilého muže, který nedávno zemřel. Rodina řidiče zadržela, aby neujel před příjezdem policie.

Rodina našla přechodně domov ve vítkovské azylové ubytovně. Zůstanou zde do doby, než jim město najde nový byt. "Dnes v ubytovně stráví první večer a noc," řekl starosta Vítkova Pavel Smolka.

Doporučujeme
lintushka ( 22. dubna 2009 18:57 )

Aha, takze proto ze byla zranena mala holka, opravnuje to romy k rasismu? zkus www.rotten.com . Kolik z tech mrtvych deti tam jsou cikani, hm??

lee008 ( 22. dubna 2009 09:14 )

jest pro tygrrr3!

lee008 ( 22. dubna 2009 09:13 )

Milej pane, pokud máte oči v pořádku a jste člověk, ne zrůda, mohl jste si všmnout, že tento nelidksý útok nejvíc odnesla malá holčička, batole, které si těžko mohlo vybrat, kde se narodí a vzhledem k jejímu nízkému věku pochybuju, že mohla někomu dělat naschvály, obtěžovat apod. Není romák jako romák. V čem jste lepší vy, když toto dokážete napsat? Měl byste se stydět!

pepinecka ( 22. dubna 2009 01:01 )

No můj názor na tento problém je takový že za vzniklou situaci můžeme poděkovat vládě a věřte mi že takových utoků ne-li horších bude přibývat.V naší zemi se totiž mají dobře jen nepracující nemusí hnout zadkem a penízky se jim sypou a aby jich měli stále spoustu pořidí si děti jako smetí však vláda jim je uživí a z čeo no přece z naších daní.Pak se nedivte že těm co dřou od nevidim do nevidim dojchází trpělivost.já mám za sousedy romy a řeknu vám po sociálních dávkách je to v baráku děs.Hlasitá hudba utichá někdy kolem druhé ráno co stoho že já ráno vstávám v šest do práce to je nezajímá oni se přece vyspí ráno já chodím do práce unavená a moje děti do školy s kruhy pod očima,jednou jsme si dovolily zavolat policii a za odměnu nám tito romští sousedé rozkopaly dveře,všude špína a nepořádek odpad hážou na zem,ve vchodě se klidně i vyčůrají a vláda se jich bude pořád zastávat jací oni jsou chudáci? to my jsme chudáci my jsme tady diskriminovaní.No a pak se nedivte že se děje to co se děje.A vám romové jen jedno ano spousta lidí vás nemá ráda ale za to si můžete jen a jen sami svých chováním a jednáním.

pepinecka ( 22. dubna 2009 00:34 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud