Komentář: Kauza H-System vrací úder politikům. Ať klienty odškodní i Zeman | Blesk.cz

Komentář: Kauza H-System vrací úder politikům. Ať klienty odškodní i Zeman

Autor: Petr Holec - 
10. 8. 2018
05:02

Zkrachovalý H-System a jeho kauza se do politiky vrací jak bumerang. Naposled jednal s podvedenými klienty z družstva Maják ministr spravedlnosti za ANO Jan Kněžínek a dohodli se, že se dohodnou příště. Ministr ale odmítá plošné státní odškodnění všech klientů H-Systemu. A má pravdu, přestože je samozřejmě celý H-System jedna velká nespravedlnost.

Justice není spravedlností, i když si tak říká, řídí se prostě zákony. A podle nich nejspíš Nejvyšší soud nedávno rozhodl správně, když nařídil, aby se jiní klienti H-Systemu, sdružení pro změnu v družstvu Svatopluk, vystěhovali z domů, které si navíc sami dostavěli. Nemovitosti totiž stále nejsou jejich, i když si je zaplatili víc než dvakrát. Tak to možná chodí v banditské Zimbabwe, v Česku tomu ale říkáme selhání státu.

Ano, i takhle může po čtvrtstoletí tahanic nakonec dopadnout „spravedlnost“, když někde pořád nefunguje jako u nás. Jiný soud totiž řekl, že někteří klienti vytunelované firmy přišli o peníze i kvůli průtahům soudního řízení, hezká ironie. Do celé kauzy se teď vložili i další politici, kromě zmíněného ministra spravedlnosti i prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ANO).

Video Zklamaní klienti H-Systemu, kteří se mají vystěhovat: V Horoměřicích postavili závoru - Martin Přibyl, Blesk
1080p 720p 360p

Prvně jmenovaný si hned ostentativně povolal šéfy Ústavního i Nejvyššího soudu, kteří lidem pustili kapku lítosti. Proč ne. Slova o selhání státu v 90. letech okradené lidi zvlášť potěší od šéfa Ústavního soudu Pavla Rychetského, jenž byl střídavě od roku 1990 místopředsedou vlády a později i ministrem spravedlnosti. Takže o tom jistě ví své. Babiš zatím aspoň pomohl odložit vystěhování členů družstva Svatopluk a domluvit nové ocenění „jejich“ nemovitostí.

Zeman se taky zkouší svézt i na případné ústavní stížnosti klientů H-Systemu. Možná by měl ale spíš sáhnout do svého slavného Fondu prezidenta Miloše Zemana, kam posílá část své štědré výplaty. Původně z něj chtěl mořit státní dluh, zatím jím ale pomohl umořit jen menší dluh dětských Klokánků. Pravda, není v něm moc peněz, protože víc než polovina lidí posílá méně než korunu. Jde však o symboliku.

Video Tragédie, nespravedlnost, hrůza, říkají klienti H-Systemu. Domy si dostavěli svépomocí. - Martin Pekárek, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

Peníze od zakladatele H-Systemu Petra Smetky, jenž si za svůj téměř miliardový tunel odseděl dvanáct let, si v divokých 90. letech rád bral i Zemanův zesnulý lobbista a volební manažer Miroslav Šlouf. A v někdejší Zemanově ČSSD nebyl sám. Peníze podvedených lidí tak v politice nepřímo pomáhaly i Zemanovi. Proč jim teď nevrátit aspoň nějaké? Babiš s Kněžínkem mají pravdu, že plošné odškodnění klientů H-Systemu státem by nebylo fér k početným obětem ostatních tunelů zlatých devadesátek, které nikdy neviděly ani korunu. A nejspíš by to spustilo i další „H-Systemy“.

Jednu velkou nespravedlnost bychom tak napravovali ještě větší nespravedlností. Navíc termín státní peníze není úplně správný: jde o peníze lidí, takže by teď oběti vytunelovaného developera ve skutečnosti neplatil stát, ale všichni daňoví poplatníci. Včetně obětí jiných tunelů. A takhle už spravedlnost nevypadá vůbec, ať už je realita lidí oškubaných v někdejších tunelech sebenespravedlivější.

Doporučujeme
Milos-Lahvos ( 10. srpna 2018 16:23 )

Někdo je musí někde mít. Nemusí. To si myslíte, že je někdo ukrad a teď mu dvacet let leží doma v trezoru a on se na ně chodí dívat ? Chacha. Ten kdo je ukrad, už je dávno rozfofroval. Večírky, ženský, chlast, auta, jachty, golf, dovolený, úplatky, bodyguardi ...

Milos-Lahvos ( 10. srpna 2018 16:19 )

Zaplatili si je více než dvakrát ? To je nesmysl. Zaplatili zálohu, o kterou přišli, stejně jako ostatní klienti H-Systému. Pak zaplatili další milion až dva za dostavbu. Jenže dnešní tržní hodnota těch domů a bytů je kolem deseti miliónů. A celý spor Svatopluku se vede o tohle zhodnocení. Protože domy jsou v konkursní podstatě H-Systému, rozdíl mezi tržní hodnotou dnešní a nákladovou hodnotou tehdejší patří do konkursní podstaty a měl by sloužit k uspokojení všech klientů. Na peníze vynaložené na dostavbu po vyhlášení konkursu mají Svatopluci nárok přednostně, bude tedy uspokojen v plné výši z prodeje. Jenže oni by chtěli majetek v dnešní tržní hodnotě a od toho odečíst tehdejší hodnotu základové desky. Jenže k právoplatné dohodě o prodeji a následném převodu pozemků a rozestavěné části nikdy nedošlo. Prostě by chtěli mít svůj vklad do H-Systému zpátky a ještě zhodnocený, jak k tomu ale přijdou ostatní klienti, ti svůj vklad zhodnocený také nedostanou.

milan59 ( 10. srpna 2018 14:31 )

Zajímavý,ty vole je to že pořád nejsou prachy na ty nemocný i když jak citujes ze ty dotyčný lidi posílají milijony ročně ! Nojo zapomněl si napsat že si to napřed musi rozebrat jiný lidi a na ty nemocny se dostává maximálně několik tisíc ročně !!!!

milan59 ( 10. srpna 2018 14:26 )

Petr Holec a co takhle Sobotka jako bývalý ministr financí anebo senator Čunek,Kočárník,Tošovský ?? Tohle vám asi nic neříká žejo,ale Zeman joo na toho ste si vzpomněl ihned

xaver ( 10. srpna 2018 14:13 )

Je naprosto jisté, že když byl Zeman předsedou ČSSD, tekly do této strany mraky černých peněz, mimo jiné i z H-Systému. Je vyloučené, aby o tom Zeman coby předseda nevěděl. ČSSD se prozatím vyvlekla z povinnosti zaplatit několik set milionů korun dědicům advokáta, kterému tuto částku dluží. Soud by měl donutit Zemana, případně ČSSD, aby se podíleli na finančním odškodnění klientů H-Sytému, které pomáhali okrást. Dneska ze sebe tento křivák dělá jejich ochránce.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa