Komentář: Zavřou nám Němci na prázdniny hranice? Moc tomu nechybí

Autor: Petr Holec - 
4. 7. 2018
08:30

Na první pohled to vypadá, že německá vládní krize, jež může skončit i zavřením česko-německé hranice, skončila. Ministr vnitra a šéf bavorské CSU Horst Seehofer zůstává ve vládě, když německá kancléřka Angela Merkelová z CDU souhlasila s tranzitními centry na hranicích s Rakouskem. Z těch se mají vracet migranti, kteří o azyl požádali v jiné zemi EU a do Německa jdou jen za lepšími auty.

Jenže dohoda zatím připomíná tu, jíž před časem uzavřel americký prezident Donald Trump s „malým rakeťákem“ Kimem. Nikdo taky neví, jak bude fungovat v praxi. Německo nemá se všemi státy EU dohodu o vracení migrantů a to včetně Česka, jak ukázala i česko-německá „hádka“ po posledním bruselském migračním summitu. Německá média napsala, že i Česko s dohodou souhlasilo, premiér Andrej Babiš to ale označil za „fake news“. A jeho slova záhy potvrdila i Merkelová.

V podstatě šlo o tradiční sousedskou „solidaritu“: kancléřka výsledky summitu prostě jen kvůli vlastní záchraně lehce „cinkla“. Bavorsko čekají na podzim volby a CSU stále více ohrožuje protimigrační Alternativa pro Německo. I proto teď CSU zavádí, a to i navzdory církvi, ve veřejných institucích křesťanské kříže a taky hrozí zavřením hranic. Merkelová proto potřebovala vypadat, že migraci aspoň nějak vyřešila. Zatím ale nevyřešila nic.

Video S prezidentem v Lánech - Angela Merkelová - redakce Blesk
1080p 720p 360p

Dohodu s Rakouskem navíc musí odsouhlasit i koaliční SPD a ta naopak migranty spíš vítá. A otázkou je, jak budou tranzitní centra na hranicích fungovat. Migranti i jejich pašeráci je můžou začít objíždět přes zelenou hranici, skrz kterou se kdysi mezi Českem a Německem propašovalo nemálo zboží. Jenže bohaté a mocné Bavorsko, které je v Německu státem ve státě, nově zřídilo vlastní policii, jež bude operovat i kolem česko-německé hranice. Bavoři jí sice politicky korektně neříkají protimigrační, nejde ale o nic jiného. Ve skutečnosti je to první krok k uzavření hranic.

Proti Česku jsou navíc i některá čísla. Migranti se nám sice vyhýbají jako čert kříži, coby nelegální tranzit ale možná fungujeme líp než Rakousko: například německý deník Die Welt uvedl, že na česko-německé hranici Němci během prvního letošního čtvrtroku zadrželi 267 běženců, zatímco na hranici s Rakouskem jen polovinu. A tranzitní centra na rakousko-německé hranici Česku nejspíš statisticky taky moc nepomůžou; tranzit migrantů můžou odklonit i k nám.

Přitom je to ironie. Letos do EU přišlo nejméně migrantů od krize v letech 2015-16, migrace teď ale přesto zažehla zatím největší politickou krizi v EU, když ohrožuje nejen Schengen. A nálada proti migrantům houstne i v Německu, které jich přijalo nejvíc. Právě migrace se teď proto stala hlavním tématem bavorských voleb, v nichž chce oslabující CSU ubránit svou jedinou volební baštu. Ani česko-německá hranice jí nakonec nemusí stát v cestě. Hned po dohodě s Německem totiž Rakousko oznámilo přípravy na ochranu své jižní hranice. Někdy se tomu říká domino.

Doporučujeme
marmat ( 7. července 2018 12:16 )

A proč Vy ser tím neřídíte a znáte jen VULGARITY...??? Takové jste dostal školení a tak se vám ta nalejvárna vylila z hlavy....PROČ ??? A klidně napíšete příšernou "hovězinu" v 11.01 !!§§§§§!

marmat ( 7. července 2018 12:12 )

modern:Zdenekk a TOHLE nad Vámi vykazují poslední stadium Paranoii....

marmat ( 7. července 2018 12:10 )

Kdo je OK rád kvůli bezpečnosti ukáže OP.....

horalysa ( 4. července 2018 11:17 )

Modré ptactvo zde prezentuje opět svou vulgární kulturu. Ne a ne se smířit s tím, že fialová tlupa nebude vládnout.

zdanek43 ( 4. července 2018 11:01 )

Mr.dky německý!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa