Komentář: Zeman hodil Pocheho i na Babiše. ČSSD ho pomalu uklízí

Autor: Petr Holec - 
25. 6. 2018
09:21

Vládní problém jménem Miroslav Poche spěje do finále. Kandidát ČSSD na ministra zahraničí, jehož odmítá prezident Miloš Zeman, komunisté i část jeho vlastní strany, se v pátek sešel se Zemanem, jemuž na Hrad ve stejný den přinesl jmenný návrh ministrů premiér Andrej Babiš. „Jako jediná tam byla prázdná kolonka ministerstva zahraničí a všechny ostatní kolonky tam byly vyplněny,“ řekl poté prezident pro Blesk.cz.

Tak vida: z problému jménem Poche je rázem bezejmenná kolonka a taky menší podraz na Babiše. Ten totiž přináší oficiální seznam ministrů Zemanovi až dnes a spor o Pocheho zatím držel mezi prezidentem a ČSSD. Na Babišově oficiálním seznamu prý Poche chybět nebude.

Od Zemana to však během pátečních setkání nebylo jediné „nedorozumění“; podle prezidenta se Poche údajně přiznal, že je vítač migrantů a „sluníčkář“, jak mu Zeman říká, zatímco sám Poche mluví o „milém a sympatickém“ setkání. Milé a sympatické setkání, jaká Zeman rád rozdává, by mohlo být Pocheho posledním v roli kandidáta na ministra zahraničí. Prezident trvá na tom, že ho ministrem prostě nejmenuje – ústava neústava. Europoslance navíc pohřbívají i komunisti a první místopředseda ČSSD Jiří Zimola. Z Pocheho je tak nakonec jediná překážka na cestě ČSSD k vládě s ANO tolerované KSČM. To určitě nebývá nejlepší pozice ani pro buldozery typu Pocheho. 

Video S prezidentem v Lánech - Miroslav Poche - redakce Blesk
1080p 720p 360p

A zvlášť když nové vedení ČSSD spojilo své funkce právě se vstupem do vlády. Kauza Poche se vykládá různě, pravda ovšem je, že problém s tímto toxickým jménem si ČSSD způsobila sama. Vlivný europoslanec nejdřív bojoval proti jejímu vstupu do
koalice s ANO, pak si ale vzpomněl, že v důležité Praze umí bačovat volební hlasy, a ministerskou funkci pro sebe jednoduše vyměnil za podporu nejen v referendu ČSSD o vstupu do vlády, ale i při volbě jejího nového vedení. Něco za něco.

Přitom je to ironie. Poche určitě není žádný anděl, jak ho teď někteří malují: dávno měl být spíš politický nebožtík. Problém s jeho jménem ČSSD řešila, už když se omylem přiznal, že nelegálně „krmí partajní bestii“ z peněz pražských městských firem. I navzdory některým předním členům ho tehdy strana uklidila do Bruselu, neviditelného blahobytu. Teď se jí stejnojmenný problém vrátil znovu, když jí tenhle nesmrtelný kádr pro změnu stojí v cestě do vlády. A testuje případnou vládní spolupráci dua Babiš-Hamáček.

Video Zeman se pustil do šarlatánů i sluníčkářů. A s novou vládou překvapil i Babiše - Blesk Zprávy
720p 360p

ČSSD nejspíš zaparkuje Pocheho někam podruhé, protože krach vlády by spustil její další rozklad. A pomocnou ruku by k němu znovu určitě rád přidal i Zeman, který do koalice ANO s ČSSD dost investoval a vládu chce rychle jmenovat už tento týden, jak teď řekl. Úklid Pocheho jen nesmí nikoho extra ponížit. Šéf ČSSD Jan Hamáček už řekl, že bude nějaký čas klidně ministrem vnitra i zahraničí, zatímco Zeman i Poche zmiňují místo funkce ministra nějakou nižší funkci na zahraničí. Na politika, co byl před časem téměř mrtvý, to není zas tak špatné.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
Omasta ( 26. června 2018 09:48 )

Piráti do toho nemají coi mluvit. Nejsou koaliční strana a nenesou za nic odpovědnost. A na dotaz proč je Poche tak důležitý, odpovídam. Poche je exponent USA, který zde má doéhlížet na prosazování zájmů USA. Zájmy USA jsou chaos a nesváry k zakrytí faktu, že jejich měna USD ztrácí hodnotu a dluh je nesplatitelný.

Omasta ( 26. června 2018 09:43 )

Tak a teď jsou na řadě média, aby Pocheho poplivala a stal se tak nepřijatelný i pro hrstku svých příznivců.

vilda696 ( 25. června 2018 13:23 )

Lidé byli volit protože nechtěli ve vládě žádný socany a už vůbec né Pochviče

Agent_007 ( 25. června 2018 13:02 )

Ať to dopadne,jak to dopadne,každopádně je to největší podraz na voliče,93% voličů si totiž ČSSD nepřálo a oni nakonec dostanou 5 ministerských křesel.

Jana65 ( 25. června 2018 11:47 )

Nebýt prezidenta Zemana, tak by tu vládla proamerická klika a ještě víc by rozkrádala tuto zem a natahala sem migranty.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa