Komentář: Zemanova druhá pětiletka bude bolet. I Klause zle tlačilo křeslo

Autor: Petr Holec - 
9. 3. 2018
05:50

Druhá inaugurace prezidenta Miloše Zemana nebyla úplně důstojná. Zeman při projevu vůbec nevypadal na dalších pět let a navíc na sobě měl pouťový lesklý oblek, jaký kdysi nosil Jiří Čunek (KDU-ČSL). Prezidentský slib zneužil k vyřizování účtů se všemi nepřáteli, místo aby mluvil ke všem lidem, když už se pět let ohání „dolními deseti miliony“. Někteří poslanci proto radši odešli ze sálu. 

A očividně se trápili i Zemanovi současní nebo někdejší věrní spojenci sedící v první řadě. Jeho předchůdce ve funkci Václav Klaus, jenž lidem doporučil volit Zemana, se díval na hodinky a vypadal, že ho zle tlačí křeslo. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský jen smutně kroutil hlavou, případně zíral do podlahy. Dagmar Havlová jako by v divadle hrála duševně méně přítomnou. A trápila se i Alex Mynářová, mladá manželka Zemanova kancléře, jinak oddaná fanynka.

Video Miloš Zeman podruhé prezidentem: Takto složil slib ve Vladislavském sále. - Jan Jedlička
1080p 720p 360p

Že Zemanova druhá inaugurace bude spíš smuteční slavnost než oslava nového prezidentství, to naznačilo už nepozvání „zpupných“ hejtmanů a rektorů, které musel dopozvat šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). O nic by ale nepřišli. Zeman se velkoryse pochválil za hlavní „téma“ své první pětiletky, jímž podle něj byly výjezdy mezi lidi. Prezident to nazval „setkávání se s občany“, nejvíc ze všeho ale šlo o permanentní volební kampaň za jejich vlastní peníze.

Ostatně ne náhodou Zeman i při inauguraci mluvil podobně jako na těchto výjezdech. Řekněme, že už mu principiálně různé události splývají, to se stává. „Bez dolních deseti milionů není prezident plnohodnotný,“ řekl taky. Načež proto udělal vše, co mohl: zaútočil na své občanské kritiky a nevoliče, na novináře i Českou televizi a taky Zdeňka Bakalu. Toho označil za „velkou skvrnu“ a „velký problém“, který musíme „vyřešit“. V podstatě ho poslal do tepláků.

Video Útočný projev Miloše Zemana při inauguraci: Šil do Bakaly, ČT i poslanců TOP 09. - ČTK, Blesk Zprávy
360p

Na hezkou ironii pak došlo, když Zeman mluvil o ekonomické kriminalitě. Proč ne, mluví o ní přes dvacet let. Snad náhodou ale televize právě v ten moment zajela do publika a mezi vybranými hosty zabrala Tomáše Hrdličku, někdejšího kmotra ODS. Ten se teď hrdě hlásí i k práci pro Zemana, byť se prezident moc nehlásí k němu. Prezidentova chvála zákona o prokazování majetku jako by ale patřila nejen jemu.

Zeman trochu připomínal pozdního Fidela Castra, jen bez živelné energie a uniformy. I on mluvil o všem a o ničem. Od přímé volby hejtmanů a švýcarských referend zamířil k větší ekonomické účasti zaměstnanců. Nebo datu, kdy zemře, které prý zveřejnil jakýsi server. Jenže prezident prý chce žít do devadesáti! „Myslím, že už jsem vás dostatečně unavil,“ trefil se Zeman i na závěr.

Nejen to. Jeho konfrontační inaugurační projev naznačil, že jeho druhá hradní pětiletka bude mnohé bolet ještě víc než ta první. Ne náhodou: Zemanova politická stopa ukazuje, že s věkem jasně trumfují spíš jeho horší povahové rysy a na obzoru určitě není žádné smíření. Otázka samozřejmě je, kdy i je ale případně trumfne Zemanův stále se zhoršující zdravotní stav. Srovnejte si jeho první inauguraci s tou druhou a v podstatě uvidíte dva úplně jiné muže. Nebo jinak: zatímco v prvním funkčním období Zeman sliboval cestu do Bílého domu, teď slíbil cestu na sjezd komunistů.

Fotogalerie Inaugurace prezidenta Miloše Zemana 213 fotografií

Doporučujeme
666provas ( 10. března 2018 18:54 )

Babiš ma ve vsem pravdu! Vy špíny, zločinci z médií, jste spodina společnosti . S vámi se vyrovná jedině exekutor, nebo smrt. Absolutně se nedivím útokum vuči médiím. Co novinář , moderátor, to špíjna,...exrement ze žumpy. To, jaká je atmosfera v republice určujete vy, s tučnými kontami od Sorose. Spolu s tasemnicemi a klíšťaty, pijavicemi s názvem "neziskovky" ničíte společnost. Nezasluhujete nic jiného, než nekompromisně a tvrdě vypráskat! Na každé prase se voda vaří. A vygumovaná část národa nevidí, že naprosto stejné problémy jsou ve všech státech V4. Kurva,..je to náhoda. Média, tasemnice neziskovky a věčně idiotští studenti,...loutci Sorose a EUSANATO připravují krvavé převraty. Až se to stane, vypukne anarchie, zločinci jako kalousek, benda, němcova, fialka, sudeťáci German a holobrádek se oddechnou, nikdo nebude vyšetřovat jejich krádeže-zločiny. S chlebem a silí přivítají migraty, zavede se islám, feťáci, buzeranti a cirkev dokonají zkázu státu V4. Nejsem cynik, ale řeknu,...když jsou lidi hovada,... (čest odpurcum zločinecké politiky EUSANATO, skutočným vlastencum, podle EUSANATO "fašistum, xenofobum, rasistum")...tak jsi si teror zaslouží. Zaslouží si bídu, vyplenění, otroctví. Zaslouží si atentáty, válku, utrpění!!!) Vždyť o tohle bojujií po náměstích , žumpách, rektorátech, školách. Už dlouho tady nebyla válka, asi jim chybí. Nastává poslední fáze, převečer velké války. Špíny z EUSANATO se špínou Pašíkem Lahvem zničili Jugoslávii, která se dodnes nemuže vzpamatat z marazmu. Teď jsou na řadě neposlušné státy V4. Pak bude cesta volná k Rusku. Rumunsko, Bulharsko zlikvidují za chvíli, chtějí zničit Turecko. Obchvat Ruska bude připravený. Všude se zavede "blahobyt, demokracie, humanizmus a lidská práva". Ráj Made in America. Tŕeba taková USkrajina už kvete a prosperuje díky jenkiovskému blahobytu. Mně je už všechno u ***e, rak provedl puč vuči mému zdraví, jen je mi líto mých nejbližších, kamarádu, všech slušných lidí V4. A na havlosorosoví hovada ať sp

666provas ( 10. března 2018 14:58 )

Naprostý SOUHLAS!

japome ( 10. března 2018 04:49 )

ale že pravičákům leží v žaludku

dajka123 ( 9. března 2018 22:25 )

Tak někdo ten rozum musí mít. 😉

levicove-smegma ( 9. března 2018 15:37 )

Když porovnám tento slavnostní projev s projevem Hitlera, tak Zemanův byl lepší, protože byl v češtině.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa