Komentář: Jako v časech StB. Starosta z TOP 09 vyzývá k udávání sousedů

Autor: David Vaníček - 
14. 11. 2017
11:42

Politici z TOP 09 by konečně měli dostat nějaké noty, podle kterých by zpívali v základních tezích. Třeba v otázce udavačství to mají jako na houpačce. Jednou předseda Kalousek burácí, že udávání ostatních je jeden z největších problémů politického systému, a pak „jeho“ starosta veřejně vyzývá obyvatele Prahy, aby práskali své sousedy.

Řeč je o dvou věcech, které sice nejsou stejné, ale jsou si hodně podobné. Když vyšlo najevo, že se k EET spustil web, kam mohli lidé anonymně oznamovat, že jim v hospodě nedali účtenku, ozval se nejen z TOP 09 bouřlivý odpor. „Nikdy, snad ani za komunistů, nebylo udávání jednodušší než teď, když vám na to ještě ministerstvo financí zřizuje weby. To, že současná politická reprezentace k tomuhle udavačskému tónu celou společnost nabádá, vidím jako jeden z největších problémů současného systému,“ řekl předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek.

A dnes, pár týdnů po volbách, přichází starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, kolega Miroslava Kalouseka, s nápadem, že by lidé na Praze 1 mohli hlásit své sousedy, kteří vydělávají pronajímáním bytů přes aplikace na sdílené ubytování, např. Aribnb. Vy sami nejlépe znáte své domy a jsem přesvědčen, že nám dokážete pomoci doplnit databázi všech ubytovatelů na Praze 1. Budeme schopni nastavit efektivní systém kontrol,“ napsal v dopise předsedům bytových družstev. 

Důvodů k tomu má prý několik. Jak uvedla ČT, na Praze 1 je údajně oficiálních 500 pronajímatelů přes podobné aplikace, Lomecký si ale myslí, že jich je až sedmkrát více. Odmítá ale, že by jeho výzva k udávání sousedů byla výzvou k udávání. „Tento dopis nikoho nevyzývá k nějakému práskačství. My prostě potřebujeme přesnou evidenci,“ hájí se Lomecký. 

V reportáži, kterou odvysílala ČT pak někteří předsedové bytových družstev odmítli takto práskat, jedním dechem ale přiznávají, že to občas s nájemníky není lehké. „Nájemníci nám působí velké problémy, ruší noční klid a my, bohužel, tím, že vlastník je žijící v zahraničí, nemáme možnost, jak se domoci svých práv,“ řekl Petr Hejma, předseda SVJ na Praze 1.

Diskuze nad regulací sdílených služeb není snadná, ale aby se politici vraceli k časům denunciace, to spíš dehonestuje je samotné a ukazuje to jejich nekompetentnost poradit si jinak. Starosta, který potřebuje udavače, aby mohl vykonávat svou práci, není demokratický starosta.

Jakoby rozdělování společnosti a poštvávání jednotlivých skupin obyvatel proti sobě dostatečně „nezastoupili“ parlamentní nahnědlé partičky jako SPD, už i demokratické strany se snižují k praktikám estébáků.

Video Jak se zdražuje bydlení v Praze? Podívejte se. - Jaroslav Bukovský
720p 360p

Doporučujeme
ivoadller ( 14. listopadu 2017 15:51 )

gabreta: To už se tady probíralo mnohokráte, teď jsou na řadě udavači z TOP-09. Z té TOP-09, který prý tak hrozně bojuje proti udavačům.

gabreta ( 14. listopadu 2017 15:01 )

Jako příklad udavače je Chovanec. Ten si dokonce udavačstvím vysloužil ministerské křeslo. Jako vděk, na zakázku rozehnal Šlachtovo útvar, aby nebyly ohroženy špičky ČSSD!!!!!

pravicove-smegma ( 14. listopadu 2017 14:44 )

My voliči TOP-09 jsme všichni udavači, ale rádi nadáváme do udavačů jiným.

zindula ( 14. listopadu 2017 13:37 )

Ne, převlékači kabátů Kraďousovi, estébácký poskoku!

zindula ( 14. listopadu 2017 13:35 )

Ty to musíš vědět udavači!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa