Je to samozřejmě trochu ironie. ČSSD lidem v podstatě vzkázala, že je Sobotka takový zoufalec, že nemůže vést ani ČSSD, v čele země ale zůstat může. A stejně tak i v čele jihomoravské kandidátky ČSSD, odkud znovu kandiduje do Sněmovny, protože toho pořád nemá dost. Na druhou stranu nás sociální demokracie aspoň ušetřila kamufláže, jež údajně taky visela ve vzduchu: Sobotka se nechá naoko převézt do nemocnice a Chovanec se Zaorálkem to hrdinně vezmou za něj jako oběť národu.

ČSSD tedy vede do voleb jakási svatá trojice, jíž u nás zatím známe jen z kostela. Hlavně Sobotka s Chovancem mluví o sjednocení strany, tenhle zázrak se ale zatím nekoná: Mnozí sociální demokraté včetně poslanců nechápou, co se to v jejich straně vlastně děje. Ještě letos v březnu si na volebním sněmu jako stranického i volebního lídra demonstrativně stvrdí Sobotku, a teď se najednou parta vyvolených večer v Lidovém domě rozhodne, že ČSSD povede Chovanec? Ten tím vlastně jen dokončil lánský puč, další ironie.

Podívejte se, jak Bohuslav Sobotka oznámil svůj konec v čele ČSSD:

Video
délka: 08:26

Sobotka odchází z vedení ČSSD: Musíme se změnit, voliči neoceňují naši práci. Jan Jedlička

Sobotka padl, protože předvolební preference ČSSD padly k deseti procentům, což mimochodem nedokázal ani Stanislav Gross. Jeho vedení ČSSD poslední dobou připomínalo nebezpečně vrávoravou cestu z hospody: Jednou chtěl oslovit mladé městské liberály, jimž je k smíchu, zatímco jindy propadal třídnímu boji. Takzvanou daňovou revoluci ČSSD vyhlásil téměř beze strany. A stejně tak slavnou (ne)demisi vlády. Ani hradní hůl prezidenta Miloše Zemana nebyla dost obludná na to, aby ho z vlastního politického hrobu vytáhla na déle než jen pár dní.

V Lidovém domě si proto řekli, že v čele potřebují někoho populárnějšího. O tom žádná. Jenže i zoufalý Sobotka zůstává z politiků ČSSD nejpopulárnější, což vám o zoufalosti celé ČSSD řekne asi nejvíc. Navíc současná rošáda sice možná překvapila mnohé členy strany, voliče ale překvapí asi jako manželka s přebarvenými vlasy: Chovanec se Zaorálkem jsou úplně stejní političtí mastodonti jako Sobotka. Jedinou změnou tak je, že místo jedné tváře teď v ČSSD mají na stále pravděpodobnější volební masakr tváře tři.

VŠE O VOLBÁCH DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY 2017 ČTĚTE ZDE

Fotogalerie
20 fotografií