Komentář: ČSSD znovu dělá ze Sobotky mrtvého muže. A ze sebe mrtvou stranu

Autor: Petr Holec, autor je redaktorem týdeníku Euro - 
14. 6. 2017
05:00

Zdá se, že v ČSSD našli recept na to, jak zničit svého předsedu a volebního lídra i sebe. Čtyři měsíce před volbami říká premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka novinářům, ať si s jeho případným koncem v čele strany i jako volebního lídra počkají na další den. Z ČSSD pro změnu zní, že Sobotka skončí i neskončí. Jestli je tohle už oficiální předvolební kampaň, pak přinejmenším ta určitě skončí v análech.

Ano, Sobotka není úplně nejpopulárnější politik. Má emoci wartburgu a auru lídra, co spíš následuje. Ti v ČSSD, co to denně vidí, ho proto v čele strany nikdy nepřijali. Dlouho sice patřil k nejpopulárnějším politikům, poslední měsíce se ale setrvale propadá. Současná politická situace navíc úplně nepřeje tradičním politickým stranám a málokdo je tradičnější politik než Sobotka. Do čela strany i země se trpělivě proseděl.

Problém je, že podobně nepopulární je i ČSSD. Na rozdíl od Stanislava Grosse totiž Sobotka stranu neničí svými osobními skandály, to spíš ČSSD občas ničí jeho puči. Ohledně nepopularity si premiér může se svou stranou podat ruce; těžko říct, kdo koho táhne ke dnu. Poslední dobou jako by totiž v celém Lidovém domě měli patent na to, jak obrátit ve fiasko, cokoli uděláte.

Nejlepším příkladem je tzv. „daňová revoluce“, k níž ČSSD neuměla udělat ani kalkulačku, co počítá. Následná hádka ve straně o to, jaký měsíční příjem z člověka dělá boháče, takže si na sebe zaslouží daňové kladivo, je už samozřejmostí. Bídnou situaci v ČSSD nejlíp demaskoval její březnový volební sněm, který náladou připomínal spíš funus: strana se tak bojí sama sebe i voleb, že Sobotku radši nechala ve funkci, i když se už tehdy její předvolební preference pohybovaly kolem 14 procent.

VIDEO: Sobotka o své rodině a penězích
Video Bohuslav Sobotka o rodině a penězích: O co se doma stará manželka? - Z pořadu Ptám se, pane premiére
1080p 720p 360p

K nim ČSSD kdysi přivedl i Gross, načež strana záhy vytáhla ze sklepa Jiřího Paroubka a děly se věci. To bylo ale rok před volbami a v Česku ještě trvalo dělení moci mezi ODS a ČSSD. To už dnes dávno není pravda. V podstatě nyní neexistuje žádný velký důvod, aby ČSSD svými volebními zisky nenásledovala ODS. V Lidovém domě se už zločinně dlouho točí stále stejné tváře a přepisují stále stejný program.

V ČSSD teď říkají, že o Sobotkově osudu prý rozhodne, jestli se situace nějak nezlepší. To je zatím asi nejlepší vtip letošního volebního roku. Co se asi může zlepšit, když všechno zůstává stejné? A co hůř: v Lidovém domě jako by zapomněli, že nikdo nevolí „mrtvé“ muže. Ironie je, že svého předsedu a stále ještě volebního lídra nejhůř postřelila ČSSD sama. Načež se diví, že je nějaký postřelený.

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 ČTĚTE ZDE

Doporučujeme
bohuslav-sobotka ( 14. června 2017 14:54 )

Uáááááááááááááááááá.....tak jsem se vzbudil.Vyhonim si osac a pujdu zase lhát a intrikovat do vlády a parlamentu.Tam vykouřim zloděje Kalouska..Nuda..Český narod je národ idiotů,to je super ,alespom jim mužeme vesele srráát na hlavu

bohuslav-sobotka ( 14. června 2017 14:49 )

Uáááááááááááááááááá.....tak jsem se vzbudil.Vyhonim si osac a pujdu zase lhát a intrikovat do vlády a parlamentu.Tam vykouřim zloděje Kalouska..Nuda..Český narod je národ idiotů,to je super ,alespom jim mužeme vesele srráát na hlavu

krakonos500 ( 14. června 2017 14:19 )

Volic Kalouska se hned pozna,potrate zdenkku.

bohuslav-sobotka ( 14. června 2017 14:06 )

Uáááááááááááááááááá.....tak jsem se vzbudil.Vyhonim si osac a pujdu zase lhát a intrikovat do vlády a parlamentu.Nuda..Český narod je národ idiotů,to je super

Nezadat ( 14. června 2017 13:49 )

Sobotka musí zůstat v čele ČSSD,ten idiot je nejlepší hrobař kterého kdy strana měla.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud