Teď ostudný bludný kruh končí. Sobotka akceptoval kandidáta ANO na ministra financí Ivana Pilného, takže tentokrát snad odvolání Babiše i dokončí. Ne že by tím vyhrál. Premiér Babiše původně neodvolal proto, že by z něj prý udělal mučedníka.

Teď ho z něj udělá taky, jen o dva týdny později. Byť možná menšího: kolotoč hanby totiž znesvětil Sobotku, Zemana i Babiše, jak ukazují i bleskové průzkumy veřejného mínění, i když každého trochu jinak. Hrůzy evidentně lidem stačí v TV reality show, od politiků přece jen chtějí něco víc než od VyVolených.

Ano, Zeman svými carskými manýry na nějaký čas sjednotil ČSSD za Sobotkou, jehož partaj předtím už téměř pohřbila. Podle posledních volebních výsledků i předvolebních preferencí ale jde spíš o Pyrrhovo vítězství: Stále méně populární strana se semkla kolem stále méně populárního předsedy.

Poslední dva týdny sice úplně nepomohly ani Babišovi, tah s Pilným je ale jeho vlastní tečkou za takzvanou vládní krizí, jež ve skutečnosti samozřejmě není ničím jiným než předvolební kampaní. Politický nebožtík Jiří Paroubek kvůli tomu shazoval celé vlády, nejen jednoho ministra.

Pilný se v jistém ohledu podobá Babišovi: šéfoval českému Microsoftu i dalším velkým firmám a je i podnikatel. Podobně začínal i v politice, když nejdřív kandidoval za protestní Občany.cz, až nakonec skončil v ANO. Nejde tedy o žádného tradičního politika, kterých lidé mají zatím dost nejen v Česku, jak ukazují mnohé nedávné volby i žebříčky politické popularity. Navíc lidé Pilného znají i z televize, kde buď vystupoval jako zkušený investor, nebo moudrý a vážený člověk.

Na rozdíl od Aleny Schillerové teď může jako ministr financí lidem slibovat, že bude i státní finance řídit jako Microsoft – a kdo by si to nepřál? Neznám o moc lepší politický slogan. Navíc má Pilný pro ANO i další plus – a mínus pro ČSSD: ANO veřejně kritizoval, a může tak posloužit i jako živý důkaz, že Babišovo hnutí nefunguje jako partaj Kim Čong-una, kde za kritiku vůdce prostě zmizíte ze světa.

Za tohle rebelství se sice o Pilném nějaký čas mluvilo spíš v minulém čase, teď je z něj ale najednou ministr. A z Babiše zřejmě mučedník na plný úvazek, protože teď na to bude mít dost času.

Babiš navrhl jako svého nástupce poslance Ivana Pilného:

Video
délka: 13:22

Andrej Babiš - tisková konference na finančním úřadě Lukáš Červený

Fotogalerie
9 fotografií